Rekrutacja na studia – jak pokonać przeciwności?

0
936
Rekrutacja na studia

Wrzesień to niezmiennie czas wielkich edukacyjnych decyzji. Co roku w tym czasie wielu kandydatów podejmuje decyzję o rekrutacji na studia na uczelni wyższej. Szczególnie w tym roku, kiedy we wrześniu rekrutują się nie tylko studenci zaoczni, ale także dzienni, ze względu na przesunięty termin matury. Decyzja jednak nie jest prosta – uczelnie w całym kraju oferują wiele kierunków studiów, często bliźniaczo podobnych. Studia na kierunku finanse i ekonomia biznesu czy finanse i rachunkowość? Dla laika różnica może nie być oczywista.

W jaki sposób w takim razie podjąć decyzję? Z pomocą przychodzi nasz największy przyjaciel – internet. Najlepszym sposobem jest zebranie informacji o interesującym nas kierunku oraz lokalizacji uczelni poprzez wyszukanie w sieci. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, ponieważ po frazie finanse i ekonomia biznesu Gdańsk można zobaczyć wyniki dotyczące tego kierunku oraz miasta, a także zagadnień pokrewnych.

Ważną kwestią jest również sytuacja finansowa. Nie każdy może pozwolić sobie na studia poza miejscem zamieszkania, ponieważ wiążą się z nimi niemałe koszty – wynajęcie pokoju w mieszkaniu czy akademiku, bilety miesięczne, wyżywienie… Niektórym studentom przysługuje stypendium socjalne, niektórym pomagają rodzice, a jeszcze inni są zdani w całości na siebie. W przypadku studiów niestacjonarnych warto jeszcze zwrócić uwagę na koszt czesnego – może on znacznie zwiększyć potrzebny na studiowanie budżet. Niektóre kierunki zdobyły jednak dofinansowanie z Unii Europejskiej dla swoich studentów. Oznacza to, że czesne dla tych osób może być niższe. O takich studiach można poczytać np. tutaj: ssw-sopot.pl. Jest to bardzo atrakcyjna alternatywa, ponieważ w skali roku oszczędności mogą okazać się ogromne.

Pomimo wielu przeciwności na pewno warto szukać różnych rozwiązań i walczyć o możliwość studiowania. Jest to wspaniały okres życia, pełen nowych znajomości, nauki, odkrywania nowych pasji oraz pierwszych zawodowych doświadczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here