Jak prawidłowo rozliczyć PIT?

0
597
Jak prawidłowo rozliczyć PIT

Rozliczenie podatków z urzędem skarbowym odbywa się raz w roku. W wyznaczonym okresie wszyscy podatnicy składają zeznania podatkowe, w których wykazują wszystkie dochody osiągnięte w ciągu roku, koszty pracy, a także wysokość zaliczek na podatek dochodowy i należnych ulg. Dzięki temu urząd sprawdza, którzy podatnicy powinni zapłacić podatek, a którzy mają prawo ubiegać się o zwrot zaliczek. Jak prawidłowo rozliczyć formularz PIT?

  1. Kiedy należy rozliczyć PIT?
  2. Kto powinien złożyć PIT w urzędzie skarbowym?
  3. Program do PIT ułatwieniem dla podatników

Złożenie formularza PIT w urzędzie skarbowym jest obowiązkowe. Nie można z niego zrezygnować, nawet gdy osiąga się dochody wyłącznie u jednego pracodawcy lub gdy nie wykazuje się żadnego prawa do naliczenia ulg podatkowych. Polski system podatkowy jest skomplikowany, dlatego by uniknąć błędów w PIT, warto dowiedzieć się więcej na temat zeznań podatkowych. Dowiedz się, jak prawidłowo wypełnić formularz PIT.

Kiedy należy rozliczyć PIT?

Terminy rozliczenia PIT są określone w ustawie. Większość podatników rozliczających się z urzędem skarbowym na podstawie skali podatkowej jest zobowiązana do złożenia zeznania do 30 kwietnia kolejnego roku. Tak więc rozliczenie PIT 2023 odbywa się do 30 kwietnia 2024 roku. PIT za rok 2022 składa się z kolei do 30 kwietnia 2023 roku. Termin na złożenie PIT upływa o godzinie 23.59 ostatniego dnia kwietnia, dlatego rozliczenie można przesłać elektronicznie nawet na ostatnią chwilę. Jest to ważne ułatwienie dla podatników, którzy przez lata musieli osobiście składać PIT w urzędzie skarbowym lub przesyłać go listem poleconym.

Kiedy należy rozliczyć PIT

Rozliczenie poszczególnych formularzy PIT może odbywać się w innych terminach. Z tego względu, zanim złoży się rozliczenie PIT 2023 powinno się sprawdzić, jakie terminy przewidziano dla konkretnego formularza. Za niedotrzymanie terminów złożenia zeznań podatkowych nakładane są kary finansowe, dlatego każdy podatnik powinien upewnić się, że zna swoje obowiązki. W przeciwnym razie naraża się na poważne problemy.

Kto powinien złożyć PIT w urzędzie skarbowym?

Rozliczenie PIT 2023 jest obowiązkowe w przypadku wszystkich osób, które zapłaciły zaliczki na podatek dochodowy lub powinny to zrobić. Osiągnięcie dochodów poniżej kwoty wolnej od podatku również zobowiązuje do złożenia formularza i wykazania w nim, że należna kwota podatku jest równa 0. Brak dopełnienia tego obowiązku jest karalny, nawet gdy podatnik zarobił mniej niż 30 tysięcy złotych. PIT składa się nawet w przypadku emerytów, jednak osoby pobierające świadczenie nie muszą robić tego samodzielnie. W ich imieniu z urzędem skarbowym rozlicza się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kto powinien złożyć PIT w urzędzie skarbowym

Złożenie PIT za rok 2022 wymaga przygotowania wszystkich PIT-11 od pracodawcy oraz dokumentów poświadczających dochody osiągnięte z działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego, najmu mieszkania, dzierżawy, praw autorskich itp. Dokumenty należy przygotować również w celu poświadczenia prawa do ulg podatkowych, np. zaświadczenie o przekazaniu darowizny. W przypadku ulgi na dzieci dokumentem poświadczającym prawo do jej naliczenia jest akt urodzenia dziecka. Dzieci pełnoletnie dodatkowo powinny przygotować zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Program do PIT ułatwieniem dla podatników

Aby prawidłowo rozliczyć PIT, warto skorzystać z programu do PIT. Dzięki niemu szybko wypełni się wszystkie rubryki w formularzu i wyliczy się wysokość należnych podatków. Takie rozwiązanie docenią wszyscy podatnicy bez względu na wysokość osiąganych dochodów, liczbę pracodawców i przysługujących ulg podatkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here