Pierwszy lot z małym dzieckiem. Jak się przygotować?

0
2073
Pierwszy lot z małym dzieckiem. Jak się przygotować?

Wielu rodziców chętnie zabrałoby swoje dziecko w podróż samolotem, ale obawia się, o to jak maluch zniesie cały lot. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Podpowiadamy, co zrobić aby lot był jak najprzyjemniejszy dla całej rodziny.

Kiedy pierwszy lot?

Lekarze sugerują, aby pierwszy lot odbył się minimum po ukończeniu przez dziecko 3 tygodni, a najlepiej wstrzymać się nawet do 3 miesięcy. Układ oddechowy i krążenia niemowlaka jest bardzo słaby, dlatego zaleca się aby unikać podróży w pierwszych miesiącach życia. Ponadto powietrze w samolocie jest pełne wirusów i bakterii, przez co dziecko może być narażone na infekcje. Z tego względu najlepiej skonsultować swoją decyzję z pediatrą.

Pakowanie bagażu.

Przed wylotem należy sprawdzić, jaki bagaż przysługuje nam w danych liniach lotniczych. Wielu przewoźników, jeśli dziecko skończyło 2 lata, zezwala na oddzielny bagaż podręczny. Do samolotu możemy zabrać jedzenie dla dziecka i płyny. Przepisy związane z ich przewozem nie dotyczą pokarmu dla niemowląt. Pamiętaj, że jeśli lecisz za granicę, maluch musi posiadać, w zależności od wybranego kierunku, własny dowód osobisty lub paszport. Składane wózki są najczęściej przewożone bez dodatkowych opłat w luku bagażowym. Pracownicy lotniska odbierają ją tuż przed samym wejściem do samolotu, a oddają zaraz po opuszczeniu pokładu.

Lot z maluchem.

Dziecko, które nie ukończyło 2 roku życia podróżuje na kolanach rodziców, przypinamy je do siebie dodatkowymi pasami. Jeśli wykupimy dodatkowy bilet, to możemy przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Dobrze jest przy starcie i przy lądowaniu podać dziecku pierś, smoczek lub coś do picia. W ten sposób będzie przełykać ślinę i uniknie zatykania się uszu spowodowanego zmianą ciśnień. Pamiętajmy oczywiście o zmianie pieluszki tuż przed startem, zmiana pieluszki w małej i ciasnej łazience jest bardzo niewygodna, więc starajmy się tego unikać. Do bagażu podręcznego zabierzmy koniecznie ulubione zabawki, kocyk, gry, książki czy przekąski. Możemy pokusić się też o zakup nowych gadżetów. Dla dziecka taka podróż jest już sama w sobie dużą atrakcją, więc nie przesadzajmy z ich ilością. Pobyt na lotnisku, odprawa potrafią bardzo zmęczyć i maluch może odczuć potrzebę drzemki podczas lotu. Zatem pozwólmy mu no to, a na pewno lot minie przyjemnie.  

Podsumowanie.

Na pewno dla większości z nas pierwszy lot z pociechą może być stresujący. Dlatego koniecznie pamiętajmy, aby jak najlepiej się do niego przygotować i podejść do tego na spokojnie. Wbrew pozorom dzieci całkiem nieźle znoszą loty. Jeśli my nie będziemy się denerwować to i nasze pociechy będą spokojniejsze, a w razie jakichkolwiek problemów zawsze możemy poprosić o pomoc obsługę samolotu.

Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here