Impregnat do drewna. Jaki produkt wybrać?

0
1790
Impregnat do drewna. Jaki produkt wybrać?

Drewno to z pewnością najbardziej ponadczasowy materiał budowlany, wykorzystywany przez nas zarówno we wnętrzach domu, jak i do tworzenia małej architektury na zewnątrz. Przede wszystkim, drewno ma niezwykły urok i pasuje niemalże do każdego stylu, doskonale łącząc się z różnego rodzaju aranżacjami. Oprócz tego, jest to także wyjątkowo trwały materiał, pod warunkiem, że właściwie się o niego troszczymy. Warto zatem dowiedzieć się jaki impregnat powinniśmy zastosować, aby drewno eksploatowane na zewnątrz zachowało swoje właściwości i piękny wygląd.

Po co nam impregnat do drewna?

Drewno jest niezwykle urodziwym surowcem, ale niestety jest ono również narażone na działanie różnych czynników, które mogą wpływać na pogorszenie się jego kondycji. Jeśli zatem chcemy, aby powierzchnie wykonane z tego materiału świetnie się prezentowały i zachowały swoje użytkowe właściwości na długie lata, musimy odpowiednio je zabezpieczyć. To zadanie spełnia impregnat, którego wybór może zależeć od wielu różnych czynników.

Co zagraża drewnu?

Drewniane konstrukcje na zewnątrz są trwałe i mogą służyć nam przez lata pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia drewna. Środki impregnujące chronią drewno przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – deszczu, wysokiej temperatury, a także słońca. Zaniedbane drewno narażone jest na szkodliwe działanie grzybów, bakterii i owadów, przez co traci swoje walory estetyczne i użytkowe.  

Impregnat a gatunek drewna

Różne gatunki drewna charakteryzują się nieco inną strukturą, która może wymagać zastosowania nieco innych produktów pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Dlatego też, zanim dokonamy zakupu konkretnego impregnatu do drewna, powinniśmy się dowiedzieć, czy materiał z którego wykonano daną konstrukcję, wymaga użycia specjalnych środków. Duże znaczenie może mieć w takim przypadku zapoznanie się ze składem konkretnego produktu.

Impregnaty przyjazne środowisku

Na rynku dostępne są impregnaty do drewna na bazie wody lub rozpuszczalnika. Te dwa rodzaje produktów różnią się wyłącznie zastosowanym w nich nośnikiem, którego rolą jest transport kluczowych substancji wypełniających. Podczas, gdy skuteczność obu wariantów niczym się nie różni, to jednak impregnaty wodorozcieńczalne są bezpieczne dla środowiska i jednocześnie są łatwiejsze w użyciu; nie emitują przykrego zapachu podczas aplikacji,  szybciej schną, narzędzia wykorzystane do malowania wystarczy oczyścić tylko wodą Podczas pracy w produktami wodorozcieńczalnymi odparowuje jedynie woda, a więc użytkownik nie jest narażony na wdychanie toksycznych substancji. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie drewna i szukamy bezpiecznego dla zdrowia i środowiska rozwiązania, to bez wahania sięgajmy po produkty wodorozcieńczalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here