Na czym polega badanie naprężeń?

0
889
naprężenia

Stal definiowana jest jako stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, którą ze względu na zastosowanie dzieli się na konstrukcyjną, narzędziową i specjalną. Aby zapobiegać lub wcześnie wykryć awarię w budownictwie  powszechnie stosowane jest badanie naprężenia stali. Jest to o tyle ważne, że wczesne wykrycie mikrouszkodzeń pozwala na szybką reakcję i naprawę lub wymianę poszczególnych stali. 

Właściwości stali

Wśród najczęściej wymienianych zalet stali jest to, że jest ona odporna zarówno na ściskanie jak i rozciąganie, posiada wysoką temperaturę topnienia, jest twarda, ale także sprężysta. Przewodzi dobrze ciepło oraz energię elektryczną. Nie jest jednak odporna na rdzę i łatwo ulega procesom korozji. Produkcja stali uważana jest za względnie tanią. Wyróżniamy stal węglową, wysokowęglową, średniowęglową, niskowęglową, stopową, niskostopową, średniostopową, wysokostopową. Im więcej węgla w składzie tym jest bardziej odporna na takie działania jak przegrzanie czy ścieranie. Stal wysokiej jakości otrzymywana jest w hucie. Gotowy produkt wykorzystywany jest do produkcji np. w motoryzacji, przemyśle spożywczym, a zwłaszcza w budownictwie, gdzie uważana jest za główny materiał konstrukcyjny. Istnieją takie rodzaje stali, które uważane są za specjalne, a należą do nich: nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna, magnetyczna, odporna na zużycie. Aby zapobiec awariom i zniszczeniom związanym z uszkodzeniem stali, wykorzystuje się badanie naprężeń.

Naprężenia i odkształcenia – badanie

Naprężenie to wielkość sił, które wpływają na przedmiot powodując jego deformację. Ta deformacja nazywana odkształceniem może być zmianą długości, objętości, geometrii. Podczas spawania za pomocą płomienia gazowego, laserowego, strumienia plazmy czy wiązki elektronów, element jest poddawany zarówno procesom cieplnym jak i przemianom strukturalnym. W takiej sytuacji właściwości mechaniczne się zmieniają. Na rynku możemy znaleźć przeróżne oferty związane z badaniem naprężeń, każda oferowana metoda pozwala na kompleksową ocenę stanu stali pod względem degradacji mikrostruktury oraz występujących nieciągłości takich jak np. pęknięcia. Wśród możliwych badań dostępnych na rynku popularne są te magnetyczne, niekonwencjonalne metody, wykorzystujące efekt wycieku pola magnetycznego czy akustycznych impulsów magnetostrykcyjnych. Są one w miarę szybkie oraz stosunkowo tanie, a przynoszą wiele korzyści. Badanie naprężeń staje się coraz powszechniejsze w budownictwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here