Sita bębnowe (przesiewacze bębnowe) są urządzeniami wykorzystywanymi w celu mechanicznej separacji strumienia odpadów komunalnych na poszczególne frakcje. Sito jest konstrukcją stalową, przestrzenną, najczęściej wykonaną z blach perforowanych, swoim kształtem przypominająca walec. Elementem transmisyjnym napędu w przypadku urządzenia są bieżnie nośne walca przesiewającego, ulokowane na rolkach nośnych.
Aby zminimalizować emisyjność przykrych zapachów oraz pyłów z odpadów, sita bębnowe są umieszczone w specjalnie izolowanych obudowach.
Zasada działania przesiewaczy bębnowych
Jak działa sito bębnowe? W zależności od wybranego modelu przesiewacza urządzenie może działać zarówno na mokro, jak i na sucho. Warto jednak podkreślić, że najlepsze w swoim działaniu są sita pracujące na mokro. Dlaczego? Te są zdecydowanie bardziej wydajne, mogą przesiewać nawet dwukrotnie więcej odpadów niż sita suche (w tej samej jednostek czasu). Warto jednak pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody – ta przechodząca przez sito bębnowe pracujące na mokro, jest zanieczyszczona.
Dlaczego sita bębnowe to urządzenia warte zastosowania?
Sita bębnowe to urządzenia proste w swojej budowie i zastosowaniu, za to bardzo skuteczne. Obudowa pyłoszczelna nie tylko niweluje pył ze śmieci i przykry zapach, ale również często przyczynia się też do zwiększenia trwałości urządzenia. Przesiewacze bębnowe są mobilne – dzięki temu taką maszynę można wykorzystywać w dowolnym miejscu, wszędzie tam, gdzie tylko jej zastosowanie będzie potrzebne.
Do czego stosowane są sita bębnowe?
Sito bębnowe jest urządzeniem, którego historia sięga początków XIX wieku. Początkowo wykorzystywane było głównie w przemyśle zbożowo-młynarskim. Pierwotne wersje nie zniknęły całkowicie, ponieważ bardzo często stare wersje tych urządzeń z powodzeniem są w stanie zastąpić wiele nowoczesnych maszyn wibracyjnych czy zataczających.
Współczesne przesiewacze bębnowe najczęściej są wykorzystywane do segregacji odpadów komunalnych (w różnych gałęziach przemysłu). To jednak niejedyne ich zastosowanie. Ze względu na swoją konstrukcję i zasadę działania świetnie będą się sprawdzały w przeróbce odpadów mineralnych takich jak ziemia, kompost, węgiel, kruszywo, biomasa i oczywiście odpady komunalne.
To jaki przesiewacz sprawdzi się najlepiej, zależne jest przede wszystkim od rodzaju przerabianego materiału. W przypadku odpadów komunalnych najczęściej wystarczające będą sita bębnowe z płaskimi przesiewaczami. W innych przypadkach skuteczne będą przesiewacze jednopłaszczyznowe, wykonujące płaskie ruchy na dowolnych kształtach torów.
Stosowanie dobrych przesiewaczy bębnowych pomaga wielu firmom zwiększyć efektywność pracy przy oczyszczaniu odpadów komunalnych.