Kiedy używa się piaskarki do metalu?

0
326
Kiedy używa się piaskarki do metalu

Piaskowanie metalu to nie tylko sposób na przygotowanie powierzchni do malowania. Piaskarki stosuje się także w przypadkach, gdy konieczne jest usunięcie rdzy czy farby. W ten sposób uzyskuje się gładką, oczyszczoną zanieczyszczeń. Wiele branż wykorzystuje piaskowanie metalu, od przemysłu motoryzacyjnego po budownictwo i metalurgię. Gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie piaskarka do metalu?

Piaskarka usuwająca rdzę

Piaskarki do metalu to urządzenia, które różnią się między sobą m.in. mechanizmem podawania ścierniwa, wydajnością czy nawet typami elementów, jakie pozwalają obrabiać – całą tę różnorodność można podejrzeć na stronie https://blastech.pl/produkty/piaskarki/, natomiast jeśli chodzi o zastosowania, to w wielu przypadkach będą się one pokrywały. Usuwanie rdzy to jeden z podstawowych procesów, jakie przeprowadza się na piaskarkach. Dobierając odpowiednie ścierniwo, można obrobić szybko i skutecznie całą powierzchnię danego elementu lub tylko wymagany fragment. Usuwanie rdzy tą metodą bardzo często jest zalecane nie tylko ze względu na niski koszt, ale też uzyskanie czystej powierzchni, która będzie poddawała się dalszej obróbce.

Piaskarka do usuwania lakieru

Stare powłoki lakiernicze można usuwać na wiele sposobów, przy czym dziś w wielu zastosowaniach dominują zmywacze chemiczne. Problem z nimi związany polega na tym, że niekiedy mogą oddziaływać również na wierzchnią warstwę elementów metalowych, zmieniając ich właściwości. To może być niepożądane z punktu widzenia dalszej obróbki. Piaskarka do piaskowania metalu pozwala usunąć praktycznie dowolną powłokę bez powodowania zmian chemicznych w materiale. Piaskarki do czyszczenia metalu pozwalają dobrać na przykład prędkość podawania ścierniwa, dzięki czemu można zmniejszyć siłę oddziaływania na powierzchnię do niezbędnego minimum.

Piaskarka do oczyszczania powierzchni

Piaskarka do piaskowania metalu będzie pomocna do miejscowego oczyszczenia powierzchni przed położeniem spawu lub lutowaniem elementów. To istotne, ponieważ do łączenia nadają się tylko idealnie oczyszczone materiały, a wiele z nich w bardzo szybkim czasie ulega przynajmniej częściowemu utlenieniu. Obecność tlenków może osłabiać przyszłą spoinę lub utrudniać jej położenie, więc piaskowanie bezpośrednio przed lutowaniem pozwala uniknąć takich problemów.

Piaskowanie metalu

Nawet czysty materiał przed malowaniem niekiedy poddaje się piaskowaniu. Dobrej klasy piaskarki do metalu z odpowiednim ścierniwem pozwalają łagodnie zmatowić obrabianą powierzchnię, tym samym zwiększając powierzchnię przylegania i ułatwiając tworzenie trwałych powłok lakierniczych. Ten proces wykorzystywany jest dość powszechnie w wielu branżach przemysłu, warto natomiast pamiętać, że w tym przypadku specyfika procesu będzie inna niż przy usuwaniu rdzy czy oczyszczaniu ze starego lakieru, co zwykle wymaga użycia większej energii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here