Karnisze sufitowe i ścienne – kompendium wiedzy

0
1568
Karnisze sufitowe i ścienne - kompendium wiedzy

Wykończenie wnęki okiennej bez odpowiedniego karnisza jest trudne. Karnisze sufitowe i ścienne na stałe weszły do kanonu elementów, dzięki którym możliwe jest zawieszenie zasłon, firan, rolet rzymskich czy lambrekinów. Sprawdź, jak wybrać idealny karnisz!

  1. Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?
  2. Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych
  3. Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?
  4. Na co zwrócić uwagę kupując karnisze sufitowe?

Karnisz pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Podobnie jak zawieszone na nim tkaniny, może odmienić wnętrze i stanowić subtelny dodatek upiększający okienną wnękę.

Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?

Podstawowy podział, z jakim mamy do czynienia w przypadku karniszy, to podział na karnisze sufitowe i ścienne. Każdy z nich jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany do danego wnętrza. Karnisze sufitowe montuje się bezpośrednio na suficie i tuż nad oknem. Te elementy sprawdzają się we wnętrzach, w których odległość od górnej ramy okna do sufitu jest niewielka. Ich szczególna odmiana są szyny sufitowe jedno- lub dwutorowe, które umożliwiają zawieszenie firan i zasłon w sposób pozwalający na całkowite zasłonięcie tej szyny. Natomiast karnisze ścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są do ściany, zwykle w niedalekiej odległości od górnej ramy okien. To niezwykle popularne karnisze, które sprawdzają się w niemal wszystkich pomieszczeniach, głównie w tych, w których odległość od górnej krawędzi okna do sufitu jest pokaźna.

Zarówno karnisze sufitowe jak i ścienne mogą być wykonane z drewna lub metalu – wybór właściwego materiału zależy od tego, który z nich będzie najlepiej pasował do danego wnętrza. Osoby stawiające na nowoczesne rozwiązania, mają do dyspozycji również karnisze linkowe oraz elektryczne. Te pierwsze składają się z cienkiej linki, która po powieszeniu zasłon lub firan jest niemal niewidoczna. Nadają się jednak jedynie do wieszania lekkich tkanin, które zbytnio nie obciążają karnisza – w przeciwnym wypadku, linkę można łatwo zerwać. Natomiast karnisze elektryczne są wyposażone w silniczek sterowany za pomocą przycisku na ścianie lub pilota. Elektryczny napęd umożliwia automatyczne zasłanianie lub odsłanianie okien, a także ich częściowe przysłonięcie.

Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych

Współczesne dekoratorstwo coraz częściej stawia na karnisze sufitowe, zwracając uwagę nie tylko na ich dużą funkcjonalność, ale również walory dekoracyjne. Tego rodzaju karnisze można zamontować wszędzie – pozwala na to sposób montażu, który wymaga jedynie płaskiej powierzchni sufitu. Dodatkowo, doskonale komponują się z sufitami podwieszanymi, w przypadku których zwykle nie pozostaje zbyt wiele miejsca na umieszczenie między górną ramą okna a sufitem dodatkowych wsporników, których używa się przy montażu karniszy ściennych. Karnisze sufitowe są rozwiązaniem chętnie wybieranym do przestronnych wnętrz z dużą powierzchnią przeszkleń. Można je swobodnie zamontować nawet w przypadku, w którym okna są umieszczone na dwóch przyległych do siebie ścianach. Wówczas używa się karniszy w kształcie łuku, które pozwalają jednym ruchem zasłonić lub odsłonić całą przeszkloną powierzchnię.

Jednocześnie karnisze sufitowe mają niewiele wad. Mogą nie sprawdzić się w pomieszczeniach o dużej wysokości lub w tych, w których przestrzeń między sufitem a górną ramą okna jest bardzo duża. Mają też ograniczony udźwig – chcąc na nich powiesić ciężkie zasłony lub firany, trzeba wybrać karnisz sufitowy, który wytrzyma tak duże obciążenie.

Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?

Karnisze czy szyny sufitowe powinny przede wszystkim pasować do pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane, dlatego ich wybór determinuje styl wykończenia tego wnętrza. W tych przestronnych, w których powierzchnia okien jest stosunkowo duża, dobrze sprawdzą się karnisze sufitowe. Pasują one również do wnętrz, w których zastosowano podwieszany sufit – niektóre modele pozwalają nawet na ukrycie karnisza i stworzenie efektu „wyłaniania się” firany lub zasłony wprost z sufitu. Z kolei karnisze ścienne lepiej pasują do okien niewielkich lub tych umieszczonych znacznie poniżej linii sufitu. Warto zwrócić uwagę, że zwykle karnisze ścienne są bardziej wyeksponowane niż modele sufitowe, dlatego należy zadbać o ich wygląd i dekoracyjny charakter. Ich zamontowanie na dużej powierzchni wnęki okiennej wymaga też użycia dodatkowych wsporników, które zwiększą wytrzymałość karnisza.

Na co zwrócić uwagę kupując karnisze sufitowe?

Zakup karniszy sufitowych wymaga wzięcia pod uwagę przede wszystkim rodzaju tkanin, jakie mają być na nich zawieszone. To od nich zależy jaki rodzaj karnisza można zamontować, aby nie narazić się na uszkodzenia sufitu i okien. Uwagę warto zwrócić również na długość wnęki okiennej i jej umiejscowienie – jeśli okna znajdują się na dwóch ustawionych do siebie prostopadle ścianach, a chcemy je zasłonić jedną tkaniną, należy wybrać karnisz łączony łukowo, który umożliwi takie działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here