Certyfikat rosyjski a dokumenty Unii Celnej

0
973
Certyfikat

Jeżeli planujesz ekspansję swoich produktów na rynek wschodni, a dokładniej rosyjski, powinieneś zrobić dokładne rozeznanie na temat obowiązujących tam przepisów prawa oraz norm, jakie powinien spełniać twój towar. Certyfikat rosyjski to jedno z podstawowych zagadnień, które musi znaleźć się w kręgu Twojego zainteresowania. Czym jest? Czy jest obowiązkowy? Czy został już wyparty przez dokumenty Unii Celnej?

Certyfikat rosyjski dobrowolny i obowiązkowy

Certyfikat rosyjski może być dokumentem obowiązkowym, bez którego nie będziesz nawet w stanie przejść pomyślnie odprawy celnej. Zależy to przede wszystkim od tego, jaki rodzaj produktu chcesz puścić w obieg na rynek Federacji Rosyjskiej. Ale, jak już wyżej wspomniano, może też być całkowicie dobrowolny. Jeżeli dobrowolny, to po co w ogóle zawracać sobie nim głowę? Jeśli w takim przypadku nie posiadasz stosownego certyfikatu, bo słusznie założyłeś, że nie jest on wymagany przez prawo i możesz bez niego swobodnie obracać towarem na rynku rosyjskim, to musisz liczyć się z tym, że rosyjscy kontrahenci będą na Ciebie patrzeć mało przychylnym okiem. Nie pomoże Ci nawet tak zwany “List Odmowny” (atkaznoje pismo), który jest pisemnym potwierdzeniem, że dany artykuł nie wymaga certyfikatu. Chcąc szturmem zdobyć rynek wschodni zawsze lepiej jest mieć bogate zaplecze dokumentów, które mogą okazać się przydatne w każdej chwili.

Certyfikaty Unii Celnej

Euroazjatycka Unia Celna składa się z następujących krajów członkowskich: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenia. Została utworzona w celu usprawnienia przepływu dóbr i usług między nimi. Co w praktyce oznacza to dla nas, Polaków? Unia Celna sprawiła, że nastąpiło ujednolicenie standardów, norm oraz certyfikatów dotyczących towarów i usług na terenie jej państw. Niezależnie od tego, czy planujesz eksport swoich produktów do Rosji czy Kazachstanu, w większości przypadków będziesz potrzebował jedynie Certyfikatu Rosyjskiego lub Deklaracji Zgodności EAC. Przyznajesz, że ułatwia to sprawę? Dokumenty wydane z ramienia Unii Celnej są bardziej uniwersalne i wszechstronne niż typowy certyfikat rosyjski. Nie myśl jednak, że ten drugi z wymienionych dokumentów jest mniej ważny! Nadal daleko mu do bezużyteczności, nawet jeżeli ma tylko świadczyć o wysokiej jakości towarów. Trzeba też pamiętać, że certyfikat rosyjski jest czasami dokumentem obowiązkowym. 

Uzyskaj niezbędną pomoc

Oraz profesjonalne doradztwo na ccrw.pl. Zespół złożony z grupy ekspertów szybko i skutecznie pomoże Ci dopełnić wszelkich niezbędnych formalności w takich dziedzinach jak certyfikat rosyjski czy certyfikaty Unii Celnej. Nie przejmuj się – ta cała “papierologia” nie jest taka straszna! Jeżeli powierzysz im swoje sprawy, nie będziesz musiał już o nic się martwić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here