Jak projektuje się najlepsze instalacje grzewcze na gaz?

0
185
Jak projektuje się najlepsze instalacje grzewcze na gaz

Jedną z zalet ogrzewania gazowego jest fakt, że cała instalacja – poza zewnętrznym zbiornikiem paliwa – jest bardzo zwarta, czysta i cicha. Można odnieść wrażenie, że w związku z tym całość jest też prosta w konstrukcji, ale to już nie jest prawdą. Dobre zaprojektowanie instalacji wymaga całkiem sporego wysiłku.

Zbiornik wcale nie jest w centrum uwagi

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem instalacji grzewczej jest zbiornik LPG zewnętrzny. Tymczasem akurat w jego przypadku sprawa jest dość prosta, ponieważ pojemność można dobierać dość dowolnie. Oczywiście nie każdy wybór będzie miał równie mocne uzasadnienie ekonomiczne, natomiast od strony technicznej pojemność zbiornika nie ma szczególnego wpływu na to, w jaki sposób planuje się kolejne elementy instalacji.

Instalacje zbiornikowe najczęściej projektuje się, wychodząc z pewnych ogólnych założeń użytkowych i dobierając właściwe wymienniki oraz kocioł. To one będą w największym stopniu decydowały o wydajności, skuteczności i opłacalności całej instalacji.

Rozwiązania szyte na miarę

Oczywiście w konstrukcjach grzewczych instalacji zbiornikowych korzysta się praktycznie wyłącznie z elementów standaryzowanych, ale mimo to nie ma dwóch identycznych instalacji. Dlatego przygotowanie projektu zawsze jest poprzedzone spotkaniem z doradcą, który analizuje konkretne potrzeby i dobiera właściwe rozwiązania technologiczne, które zapewnią komfort, bezpieczeństwo i nie przekroczą zaplanowanego budżetu.

W sieci można znaleźć wiele poradników dotyczących czy to doboru mocy kotła, czy wielkości zbiornika na LPG i choć daje to pewne wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać, to w każdym przypadku są to jedynie sugestie.

Serwis po uruchomieniu

Instalacje ogrzewania gazowego z zewnętrznymi zbiornikami LPG są znane z niezawodności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, natomiast – jak każda instalacja – wymagają odpowiedniej kontroli i serwisu. Decydując się na współpracę ze sprawdzonym wykonawcą, można liczyć nie tylko na to, że projekt zostanie przygotowany w sposób optymalny, ale również, że w razie problemów będzie można skorzystać z szybkiego serwisu.

Należy bowiem liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawią się usterki na przykład na kotle. Większość z nich można usunąć prostym resetem, ale czasem warto zlecić dodatkowy przegląd instalacji, żeby mieć absolutną pewność, że błędy nie zagrażają bezpieczeństwu i że nie będą miały dalszych konsekwencji.

W ramach serwisu i utrzymania często można też wynegocjować dostawy gazu w korzystnej cenie, co jest o tyle istotne, że kiedy ma się doskonałą instalację, zdecydowanie nie warto ryzykować zasilania jej paliwem kiepskiej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here