Montaż fotowoltaiki na gruncie – dostępne rozwiązania

0
123
Montaż fotowoltaiki na gruncie

Fotowoltaika to aktualnie najlepszy sposób na obniżenie rachunków za prąd dla osób prywatnych, przedsiębiorstw czy rolników. Najczęściej panele montuje się na dachu, jednak istnieje też możliwość instalacji całego systemu na gruncie.

Kiedy warto zamontować panele na ziemi?

Umieszczenie paneli słonecznych na gruncie warto rozważyć, jeśli ich instalacja na dachu nie jest możliwa. To najczęstsza przyczyna wyboru takiego sposobu montażu, jednak powodów może być o wiele więcej. Można do nich też zaliczyć np.:

  • znaczne zacienienie dachu,
  • zbyt mała powierzchnia dachu,
  • konstrukcja dachu uniemożliwiająca ingerencję montażysty,
  • ograniczona przez konserwatorów dostępność.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może okazać się w wielu przypadkach bardziej opłacalnym rozwiązaniem w porównaniu z montażem na dachu.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie- co warto wiedzieć?

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne mogą być wykonane na różne sposoby.

  1. Aluminiowe trójkąty na podkonstrukcji balastowej

Taki sposób montażu polecany jest w przypadku, kiedy ważne okazuje się zniwelowanie wysokości konstrukcji pod panele słoneczne na gruncie. Wiąże się on oczywiście z większą ilością miejsca na działce, które będzie potrzebne do jej montażu.

  1. Stół fotowoltaiczny

To chętnie wybierane konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne. Produkuje się je ze stali, po czym zabezpiecza warstwą ocynku albo magnelisu. Konstrukcje tego typu wykorzystuje się głównie w przypadku bardzo dużych farm słonecznych. Instalacja ta może sięgać nawet do 3 metrów, natomiast jej powierzchnia jest mniejsza. Jeśli chodzi o rodzaj mocowania stołów do ziemi, to wykorzystuje się: konstrukcje balastowe, wbijane lub wkręcane. Konstrukcje wbijane umieszcza się na głębokości ok. 1,5 m. Ważne jest więc wybranie odpowiedniego miejsca na montaż instalacji. Trzeba uważać na kable elektryczne, rury gazowe, kanalizację czy szambo. Coraz chętniej wybierane są też tak zwane carporty, czyli zadaszone miejsca parkingowe pokryte panelami fotowoltaicznymi. Nie tylko zapewniają nam one zadaszenie chroniące przed czynnikami zewnętrznymi, ale też produkują prąd, którym zasilimy sprzęty elektryczne (np. pompę ciepła, pojazd elektryczny). Wybierając konstrukcje pod panele słoneczne, najlepiej zdecydować się na zaufaną i doświadczoną firmę, taką jak np. Kobex.

O czym pamiętać, montując fotowoltaikę na gruncie?

Panele fotowoltaiczne są właściwie bezobsługowe, jednak należy pamiętać o pewnych kwestiach. Ważne jest zwłaszcza regularne koszenie trawy w lecie, żeby wysoka roślinność nie zacieniła powierzchni paneli. Zimą natomiast należy odśnieżać śnieg spod paneli. Co jakiś czas, warto sprawdzać ich czystość. W razie potrzeby pozbywamy się nagromadzonego brudu, pyłów, kurzu czy odchodów ptaków.

Fotowoltaika na gruncie okazuje się równie wydajna, jak ta umiejscowiona na dachu. Z pewnością będzie korzystną inwestycją, która pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here