Kajak wędkarski sposobem na udany połów

0
1222
Kajak wędkarski sposobem na udany połów

Jak wie każdy doświadczony wędkarz, łatwiej o spory połów z wody, niż z brzegu. Możliwość zarzucenia wędki przy szuwarach, czy innych rybich kryjówkach, gwarantuje nam niemałą zdobycz. Wpierw jednak trzeba mieć na czym do nich podpłynąć.

Teoretycznie pływać można na wszystkim. Nawet własnoręcznie zbudowana tratwa, sklepana z starych desek, powinna nas unieść. Jednak wędkarstwo stanowi przede wszystkim hobby, przyjemność, dlatego też warto zadbać o swój komfort. Jeśli chcemy łowić z wody, najpraktyczniejszym wyborem jest kajak wędkarski.

Dlaczego akurat kajak wędkarski?

 

 

O ile idea łowienia z łodzi nikogo nie powinna zaskoczyć, to użycie do tego celu kajaka jeszcze nie zyskało na popularności w Polsce. Wędkarstwo kajakowe zdążyło już podbić Stany Zjednoczone i niektóre rejony Europy, ale na naszych wodach dopiero zaczyna się pojawiać. Z pierwszymi modelami, dostępnymi w polskich sklepach, możemy zapoznać się pod adresem www.gokajak.com.

Wiemy już że kajaki wędkarskie zdobyły popularność na zachodzie, ale dlaczego? Czy na pewno sprawdzą się także na polskich wodach? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, warto ją jednak rozwinąć.

Zwinność, pojemność i funkcjonalność – wszystko czego nam trzeba

 

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych łodzi, kajaki są mniejsze, dzięki czemu łatwiej nimi manewrować i bez problemu dostaniemy się w trudno dostępne miejsca. Otwiera to wiele nowych możliwości i łowisk, pomoże odkryć na nowo dawno poznane już akweny. Kajaki wędkarskie wciąż pozostają jednak na tyle szerokie, że przy odrobinie wprawy będziemy mogli na nich łowić także na stojąco.

Wybór kajaka dedykowanego do wędkarstwa wiąże się także z pewną istotną zaletą – są one domyślnie wyposażone w miejsce na wszelki ekwipunek o jakim zamarzymy. Pudełko na ryby, uchwyt na wędkę, czy sonar, łodzie te zostały skonstruowane z myślą o właśnie takich dodatkach. Niektóre mają nawet miejsce na specjalny napęd, taki jak Overdrive od Feelfree.

Wszystkie te cechy sprawiają, że łowienie z kajaka zyskuje na popularności na całym świecie. Jest jednak jedna kwestia, która pewnie martwi niejednego wędkarza – cena.

 

Kajak jako tańsza alternatywa łodzi wędkarskiej

 

Cena najtańszych, polietylenowych łodzi wynosi około czterech tysięcy złotych. Za tą kwotę otrzymamy łódź w dość surowym stanie, na wyposażenie której wydamy  jeszcze co najmniej kilkaset złotych. W podobnej cenie dostaniemy już całkiem niezłej jakości kajak wędkarski, z wygodnym siedziskiem, uchwytem na wędkę i lukiem bagażowym. Tańsza cena wynika z mniejszych rozmiarów, co w przypadku samotnych, lub dwuosobowych wypraw może być zaletą.

Najdroższe dostępne u nas modele kajaków, wyposażone w autonomiczny napęd, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tym przypadku jednak przypominają bardziej miniaturowe i ciche motorówki, napakowane po brzegi akcesoriami wędkarskimi. Oczekiwaniom większości wędkarzy sprostają także tańsze modele. Jest to kwestia znajomości własnych preferencji i zrezygnowania z niepotrzebnych nam funkcji.

Kajaki wędkarskie mają szansę zyskać w Polsce równie sporą popularność co na zachodzie. Mamy mnóstwo rzek i jezior, z licznymi łowiskami niedostępnymi z brzegu. Mniejsza konkurencja z możliwością szybkiego przeniesienia się z miejsca na miejsce, zagwarantuje nam bogaty połów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here