Jakie narzędzia powinien posiadać strażak?

0
1497
Jakie narzędzia powinien posiadać strażak?

Funkcjonariusze straży pożarnej podczas swojej codziennej pracy muszą być wyposażeni w odpowiedni ubiór oraz niezbędny sprzęt strażacki. Sprawdzamy, jaki ekwipunek musi znajdować się w każdej jednostce strażackiej, a które narzędzia strażackie są niezbędne do wykonywania pracy podczas wezwań do pożarów i innych wypadków.

Wygodne i wytrzymałe ubrania ochronne

Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku strażaka jest jego mundur. Odzież, w której pracują strażacy, powinna być wygodna, wykonana z wytrzymałych, niełatwopalnych materiałów i odporna na potencjalne obrażenia. W tej roli doskonale sprawdza się 3-częściowe ubranie koszarowe wykonane z tkaniny POLIAMID. W skład tzw. koszarówki wchodzi zestaw składający się ze spodni na szelkach, kurtki i czapki. Mundur jest dobrze skrojony i wykończony materiałami wodo- i olejoodpornymi.

Każdy strażak w swoim ekwipunku powinien ponadto posiadać specjalne buty i rękawice ochronne, a także kask osłaniający głowę.

Podstawowe i niezbędne narzędzia strażackie

Podstawowym sprzętem, w który obowiązkowo musi być wyposażony każdy strażak podczas gaszenia pożarów, jest aparat chroniący drogi oddechowe przed dymem i niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo strażacy posiadają pasy bojowe, do których przypina się liny lub inne elementy sprzętu strażackiego. W ekwipunku podręcznym funkcjonariusze straży pożarnej posiadają także m.in. topory, wytrychy czy noże. Bardzo istotnym sprzętem jest także komunikator, który umożliwia kontakt z dowódcą akcji.

Rodzaje sprzętu strażackiego

W zależności od rodzaju akcji ratowniczej strażacy muszą wziąć ze sobą inny rodzaj sprzętu. Do gaszenia pożarów strażakom służą gaśnice przenośne lub agregaty gaśnicze, które funkcjonują jako część wozu strażackiego. Istnieje kilka typów gaśnic strażackich, które różnią się ze względu na przeznaczenie, tj. gaśnice proszkowe, pianowe, wodne i śniegowe. Podczas walki z pożarem pomocny może okazać się także sprzęt burzący, jak np. bosak.

Strażnicy służą pomocą także na miejscu niebezpiecznych wypadków drogowych. Podczas tego typu akcji za niezbędne narzędzia strażackie uchodzą wyważarki do drzwi, wsporniki ratownicze, a także pasy transportowe służące do odciągania uszkodzonych samochodów.

Strażacy niejednokrotnie muszą działać na wysokościach. Używają wówczas przenośnych lub samochodowych drabin. Podczas ratownictwa wysokościowego ważny jest także specjalistyczny sprzęt strażacki, tj. przyrządy zjazdowe i asekuracyjne, szelki bezpieczeństwa czy worki transportowe. Pełne wyposażenie znajdziesz na https://strefa998.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here