Jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy?

0
1260
Jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to poważny problem, z którym boryka się wiele kobiet. Nieestetycznych plam pojawiających się po ekspozycji na słońce, w wyniku zmian hormonalnych lub po trądziku nie przykryje nawet perfekcyjny makijaż. Warto zatem wiedzieć, jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy.

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to plamy ciemniejsze od naturalnego koloru skóry. Mogą mieć różny kształt i wielkość. Ich pojawienie się jest związane z nierównomiernym rozłożeniem melaniny w warstwie podstawnej naskórka – pigmentu odpowiadającego za odcień karnacji. Pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych dochodzi do zwiększenia jej ilości, a tym samym ujawnienia się przebarwień.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się przebarwień na twarzy jest ekspozycja na światło słoneczne. Pod wpływem promieniowania UV uaktywnia się proces syntezy melaniny. W prawidłowych warunkach powstaje opalenizna. Jednak u niektórych osób pojawiają się nieestetyczne ciemne (brązowe lub brunatne) plamy.

Inną częstą przyczyną przebarwień na twarzy jest trądzik (każdy jego rodzaj). Narażone są zwłaszcza te osoby, które nieodpowiednio leczyły problem, podjęły terapię zbyt późno lub źle pielęgnowały cerę. Ciemniejsze plamy pojawiają się w miejscu, gdzie występowały zmiany skórne. Najczęściej jest to czoło, broda i policzki. Przebarwienia są spowodowane także działaniem hormonów, przyjmowaniem niektórych leków oraz fizjologicznymi procesami starzenia się skóry.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy można usunąć przy pomocy kilku metod. Technikę dobiera się odpowiednio do nasilenia i przyczyny problemu oraz rodzaju i stanu skóry. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy lekarza dermatologa lub doświadczonego kosmetologa. Specjalistyczne zabiegi usuwania przebarwień na twarzy to:

  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • peeling chemiczny,
  • mezoterapia,
  • fotoodmładzanie.

Dostępne są również kosmetyki na przebarwienia, które mają w składzie środki blokujące nadmierną produkcję melaniny. Mają postać kremów lub maści. Niezwykle istotna jest codzienna pielęgnacja. Na problem plam na twarzy stosuje się dermokosmetyki. Zawierają one kwas pantotenowy, witaminę E, oleje roślinne i glicerynę. Składniki te ułatwiają utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Domowym sposobem na przebarwienia są maseczki z naturalnych składników. Najbardziej skuteczna jest ta na bazie soku z cytryny. Można do niej dodać olejek eteryczny, cynamon, miód lub inną substancję (w zależności od potrzeb skóry). Dobrze sprawdzi się również tonik z zielonego ogórka.

Jak chronić się przed przebarwieniami od słońca?

Przebarwieniom na twarzy, które powstały lub nasiliły się pod wpływem światła słonecznego, można skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim należy chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W tym celu codziennie przed wyjściem z domu trzeba nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym. Produkty te są oznaczone symbolem SPF.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here