Ile zarabia stomatolog

0
1991
ile zarabia stomatolog

Dentysta zwykle kojarzony jest z osobą dobrze zarabiającą. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na takich specjalistów nie maleje, a na dodatek ich usługi zwykle kosztują dość sporo. Z tego powodu bardzo wielu ludzi decyduje się na wykonywanie w życiu właśnie tego zawodu, licząc na duże dochody. Pozostaje tu jednak zagadka, ile zarabia stomatolog.

Czy rzeczywiście są to tak duże kwoty?

Weźmy pod uwagę, że osoba, która wybrała tę drogę kariery zawodowej, musi najpierw ukończyć odpowiedni kierunek studiów. Jeśli wybierze uczelnię, na której trzeba płacić czesne, wówczas roczny koszt takiej nauki może dochodzić do nawet 35 tysięcy złotych, co wydaje się przecież olbrzymią sumą. Do tego dochodzi ogrom nauki, poświęcenia na nią czasu i energii, a także liczne praktyki, bez których nie da się zostać profesjonalnym stomatologiem. Droga do szczytu nie jest zatem prosta, nie każdy też ma predyspozycje do tego, aby ten zawód wykonywać.

Trzeba bowiem cechować się dużą cierpliwością, odpornością psychiczną, dokładnością, precyzją ruchów, koordynacją, a nawet zdolnościami manualnymi. Pamiętajmy bowiem, że w dzisiejszych czasach dentysta nie zajmuje się jedynie leczeniem ubytków czy wyrywaniem zębów. Ogromną popularnością cieszy się również stomatologia estetyczna. Lekarz taki musi więc poza leczeniem oferować również wstawianie licówek, koron czy implantów, naprawianie zgryzu, wybielanie zębów oraz inne zabiegi, które mają na celu jedynie poprawę wyglądu danego pacjenta. Na szczęście ogrom poświęcenia podczas przygotowania do zawodu zwykle opłaci się i przynosi rezultaty w postaci zadowolenia finansowego.

stomatolog

Zastanawiając się nad kwestią tego, ile zarabia stomatolog, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pierwszy czynnik dotyczy tego, gdzie taka osoba wykonuje swój zawód. Jeśli jest zatrudniona na etat (lub na jego część) w placówce państwowej, wówczas zarobki te nie będą duże – najczęściej to sumy na poziomie maksymalnie średniej krajowej. Prywatne kliniki, zwłaszcza te cieszące się dużą sławą i renomą, to lepsza opcja pod względem ekonomicznym. Tu pensja jest już nieco większa. Do tego zatrudniona osoba może liczyć na inne formy korzyści, czyli rozmaite dodatki, m.in. pakiet ubezpieczenia prywatnego, karnet na basen, czasem również telefon, tablet (rzadziej samochód) służbowy. Takim benefitem jest także opłata przez pracodawcę udziału dentysty w rozmaitych konferencjach czy szkoleniach.

To, ile zarabia stomatolog, wygląda kompletnie inaczej w przypadku, gdy lekarz decyduje się na otwarcie prywatnego gabinetu. W takiej sytuacji jego dochody są znacznie wyższe niż w momencie, gdy pracuje na etacie u kogoś innego. Oczywiście na to, ile zarabia stomatolog z własną działalnością, wpływa kilka czynników. Pierwszy z nich to wielkość miasta, w którym prowadzony jest tego typu biznes. Gabinet w maleńkiej miejscowości może nie mieć zbyt wielu pacjentów z uwagi na niewielką liczbę mieszkańców.

Z drugiej strony mniejsza jest także konkurencja. W większych miastach, w których zarobki te przeważnie są jednak wyższe, również ważna jest lokalizacja. Gabinet w biedniejszej, mniej odwiedzanej lub odległej od centrum dzielnicy może generować niższe dochody niż ten, który usytuowany jest w samym środku dużego miasta, gdzie zarobki mogą dochodzić do nawet 30 tysięcy netto na miesiąc. Jednak średnia kwota utrzymuje się na poziomie około 7 tysięcy złotych. Duży wpływ na zarobki dentysty może mieć też jego doświadczenie i pozytywna opinia wśród pacjentów.

u dentysty

Gdy rozmawia się o tym, ile zarabia stomatolog posiadający własny gabinet, trzeba wziąć pod uwagę, jak wiele lekarz taki musi zainwestować w rozpoczęcie swojego biznesu. Zakładając, że sprzęt i wyposażenie mają być utrzymane na przynajmniej średnim poziomie w kwestii jakości, trzeba poświęcić na to minimum 160 tysięcy złotych, choć często są to sumy powyżej 200 tysięcy. Ponadto duże są także koszty prowadzenia takiej działalności. Poza opłatami związanymi z ZUS, podatkami i lokalem, trzeba stale zaopatrywać się w potrzebne akcesoria, gadżety, materiały, narzędzia itp.

Ponadto sprzęt wymaga od czasu do czasu naprawy, czasem trzeba dokupić coś nowego lub wymienić. To, ile zarabia stomatolog na czysto, może więc w każdym miesiącu wyglądać inaczej. Warto na koniec dodać, że dentysta to zawód, który wymaga stałego dokształcania się. Trzeba więc doliczyć koszt kursów, szkoleń, warsztatów itp. Nietrudno domyśleć się, że stomatolog, który leczy metodami sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, nie zyska wielu chętnych na swoje usługi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here