Ile trwa jelitówka

0
2076
jelitówka

Ile trwa jelitówka? – to pytanie z pewnością często pada z ust pacjentów zaatakowanych przez tę chorobę. Również rodzice małych dzieci, dopadniętych przez wirus, martwią się o zdrowie swoich pociech, próbując znaleźć jednocześnie sposób na ulżenie cierpieniom. Jelitówka, czyli inaczej grypa jelitowa (lub żołądkowa) to bardzo męczące schorzenie, które właśnie szczególnie chętnie upodobało sobie małe dzieci. Jak pokazują statystyki, każdy mały człowiek przed ukończeniem szóstego roku życia miał w swym życiu przynajmniej jeden epizod zachorowania na jelitówkę.

Jakie są tego powody?

Przede wszystkim o wiele słabsza odporność u dzieci. Maluchy wykazują się większą wrażliwością, zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego. Do tego często wkładają do buzi ręce, zabawki i inne, nie zawsze czyste przedmioty, ułatwiając tym samym wirusom dostanie się do organizmu. Podobnie jest z niemyciem dłoni, zwłaszcza po powrocie do domu czy po skorzystaniu z toalety. Brak zachowania podstawowych zasad higieny może odgrywać tu kluczową rolę. Na dodatek dość powszechne jest zarażanie się jelitówką w przedszkolach i żłobkach. Wystarczy, że jedno z dzieci w grupie zachoruje i wkrótce wirusa łapią kolejne.

ile trwa jelitówka

Zanim odpowiemy więc na pytanie, ile trwa jelitówka, warto zapoznać się z jej objawami i metodami radzenia sobie z dolegliwością. Choroba ta powodowana jest przedostaniem się rotawirusów się organizmu człowieka. Ich działanie jest bardzo szybkie – atakują niemal natychmiast, dając sporo bardzo przykrych, bolesnych i kłopotliwych dolegliwości. Przede wszystkim pojawia się niezwykle rzadka biegunka i bardzo silne bóle brzucha. Chory może mieć mdłości i wymiotować. Torsje przybierają bardzo intensywną formę. Zwykle wzrasta temperatura – u dorosłych może być to jedynie stan podgorączkowy lub niewiele powyżej 38 stopni Celsjusza, jednak dzieci zwykle reagują pod tym względem silniej.

W ich przypadku może być to bardzo wysoka temperatura, dochodząca do nawet 40 stopni. Do tego grypa jelitowa wywołuje apatię, chęć częstszego spania, osłabienie całego organizmu, a także brak apetytu. Zresztą jedzenie czegokolwiek nie jest dobrym pomysłem, ponieważ najczęściej i tak dojdzie do wymiotów. Oczywiście nie musi być tak, że u każdego chorego występuje dokładnie taki zestaw objawów. Niektórzy pacjenci skarżą się np. jedynie na torsje, inni tylko na biegunkę, a u sporej grupy osób pojawia się jedno i drugie.

Trudno dokładnie określić, ile trwa jelitówka, jednak w przybliżeniu jest to najczęściej czas pomiędzy trzema a siedmioma dniami. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdy choroba ciągnie się nawet półtora tygodnia, ale u większości pacjentów symptomy nie utrzymują się przez więcej niż kilka dni (najczęściej 3-4). Zdecydowanie krócej trwa u dorosłych, którzy z reguły lepiej radzą sobie z powrotem do zdrowia.
Jelitówka najdłużej utrzymuje się natomiast u najmłodszych pacjentów, szczególnie u niemowląt między szóstym a dwudziestym czwartym miesiącem życia. Dzieci nawet przez kilkanaście dni mogą wykazywać gorsze samopoczucie i główne symptomy choroby, czyli rzadszy stolec, wymioty i gorączkę. Trzeba również dodać, że sam czas wylęgania obejmuje w przypadku grypy jelitowej od jednego do trzech dni.

Bez względu na to, ile trwa jelitówka, nie można absolutnie jej zlekceważyć

u lekarza

Choć objawy czasem wydają się lekkie i łatwe do pokonania, to mogą spowodować w organizmie ogromne spustoszenia. Ostra biegunka, zwłaszcza utrzymująca się co najmniej kilka dni, to nie tylko osłabienie, ale również ryzyko np. doprowadzenia organizmu do silnego odwodnienia. To z kolei jest niezwykle niebezpieczne. Warto wspomnieć, że z powodu ataku rotawirusów umiera na całym świecie każdego roku aż kilkaset tysięcy osób, w tym głównie dzieci. Poza najmłodszymi pacjentami w grupie największego zagrożenia są także ludzie w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży.

Jednak każda osoba, która cierpi na jelitówkę, powinna skorzystać z pomocy lekarza. Często niezbędne są leki, a przede wszystkim kroplówki, które dają odpowiedni poziom elektrolitów. Ponadto zawierają składniki odżywcze, co ważne w momencie, gdy chory nie jest w stanie przez wiele dni niczego jeść ani pić. Specjaliści zalecają również, aby w przypadku wystąpienia jelitówki wyposażyć się w mieszanki z elektrolitami i probiotyki. Oczywiście konieczna jest dieta – początkowo należy unikać większości produktów. Wraz z poprawą stanu zdrowia można wprowadzać kolejne potrawy, dbając jednak, aby były lekkostrawne. Na pewno nie można w tym czasie jeść żywności przetworzonej, sztucznej czy tłustej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here