Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe – które rozwiązanie jest lepsze?

0
1715
Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe - które rozwiązanie jest lepsze?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni zaczynamy coraz bardziej szukać źródeł ciepła, aż w końcu przychodzi czas na uruchomienie ogrzewania w domu. Niestety za komfort oraz wygodę trzeba płacić i to nie mało. Koszty ogrzewania domu pochłaniają sporą część budżetu i z każdym rokiem wydają się być coraz wyższe. Ogrzewanie domu węglem kamiennym stało się już dawno nieopłacalne i do tego jest nieekologiczne. Mało kogo stać także na ogrzewanie domu energią elektryczną. Tym bardziej, że ceny prądu stale rosną. Wystarczy, że już używamy szeregu najróżniejszych urządzeń elektrycznych. Każdy z nas szuka sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu/mieszkania. Warto zatem rozważyć zakup nowoczesnego kotła na ekogroszek lub wymianę pieca opalanego węglem na piec gazowy. Które z tych rozwiązań będzie bardziej opłacalnym wyborem?

Korzyści przemawiające za ekogroszkiem

Jeśli chodzi o metody ogrzewania domu/mieszkania/firmy, to prym wiodą dwa systemy w postaci kotłów gazowych i podajnikowych kotłów na ekogroszek. Oba te rozwiązania są funkcjonalne, wygodne i nowoczesne. Pojawia się jednak pytanie, na które z nich się zdecydować, aby móc zredukować koszty utrzymania budynku. Znaczenie ma zarówno koszt ogrzewania, jak i kwestia wygody. Niezaprzeczalną zaletą kotła na ekogroszek jest to, ze jest on znacznie tańszy w eksploatacji niż kondensacyjny kocioł gazowy. O jakich oszczędnościach jest tutaj mowa? Otóż okazuje się, że decydując się na kocioł na ekogroszek, można liczyć na tańsze ogrzewanie z rzędu aż ponad 40%. W skali roku uzyskane oszczędności są naprawdę spore. Procentowa różnica w kosztach będzie taka sama zarówno w przypadku starego, jak i nowego budownictwa. Kluczowym czynnikiem w obu przypadkach jest dobra izolacja cieplna.

Pomimo tego, że kotły na ekogroszek są znacznie wygodniejszym i czystszym rozwiązaniem niż tradycyjne kotły węglowe, to jednak wymagają one częstego czyszczenia retorty i komory spalania. Dodatkowo trzeba uzupełniać paliwo w zasobniku i magazynować materiał opałowy. Na szczęście nie trzeba codziennie na nowo rozpalać ognia i pilnować, aby nie zgasł. Kotły na ekogroszek są o tyle wygodniejsze, że wystarczy uzupełnić paliwo w zasobniku raz na parę dni. Jeśli chodzi o pozostałą obsługę, to jest ona bardzo podobna do obsługi kotła gazowego. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowoczesnego kotła na ekogroszek, czyli wyposażonego w zaawansowane sterowniki, to uzyskamy w pełni zautomatyzowany system ogrzewania – regulujący pracę kotła, podajnika i pomp. Do dyspozycji są nawet dodatkowe funkcjonalności umożliwiające zdalne sterowanie kotłem. Nowoczesne kotły są także ekologiczne – spalanie jest niemalże bezdymne, a emisja pyłów mocno zredukowana.

Sklep z ekogroszkiem: https://ewegiel24.pl/

To może ogrzewanie gazowe?

Chociaż kocioł na gaz ziemny jest droższy od kotła na ekogroszek, to ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze w użytkowaniu. W przypadku ogrzewania gazowego wystarczy ustawić stała temperaturę oraz robić przeglądy, regularnie oczyszczać kocioł i opłacać faktury za zużyty gaz. Nie trzeba z kolei przejmować się ciągłym kontrolowaniem kotła. W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych nie ma potrzeby wyznaczania osobnego miejsca na jego instalację ani też magazynowania paliwa. Koniec zatem z martwieniem się o to, że kończy się opał czy też trzeba go dorzucić do paleniska. W domu panuje także większa czystość. Ogrzewanie gazowe bez wątpienia jest wygodne i komfortowe, ale nie tanie. Wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na tak drogie rozwiązanie. Trzeba też liczyć się z kosztami stałymi, nawet jeśli nie użytkujemy w danym okresie ogrzewania gazowego. W przypadku przeliczenia gazu na jednostkę energii, okazuje się, że rozwiązanie to jest niemalże dwukrotnie droższe od ogrzewania ekogroszkiem.

Ekogroszek vs. ogrzewanie gazowe – co jest zatem bardziej opłacalne?

Wystarczy porównać miesięczne koszty ogrzewania domu gazem i ekogroszkiem, aby szybko zorientować się, że w przypadku ogrzewania budynku paliwem stałym można liczyć na oszczędności z rzędu nawet do 50%. Bardzo ważne jest to, aby nie oszczędzać na ekogroszku, ale kupić produkt najwyższej jakości z odpowiednimi certyfikatami. Ekogroszek będzie opłacalnym rozwiązaniem, jeśli paliwo to będzie miało wysoką kaloryczność. Jest to jedno z najtańszych źródeł energii. Składowanie opału w przypadku ekogroszku nie jest problematyczne, gdyż jest on pakowany we worki i znajduje się na paletach. Ponadto dostęp do surowca jest łatwy, a jego cena przystępna. Chociaż zakup nowoczesnego kotła na ekogroszek nie jest mały, to jednak jest to znacznie miej kosztowna inwestycja niż ogrzewanie gazowe. Z jego obsługą poradzi sobie praktycznie każdy. Pod względem opłacalności lepszym wyborem będzie ekogroszek niż gaz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here