Ile punktów karnych można mieć

0
1549
ile punktów karnych można mieć

Problemy z punktami karnymi mogą doprowadzić nas do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też musimy się pilnować z tym, ile punktów zbieramy. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy więc podsumować temat mandatów i zdobywania punktów, pod kątem tego za jakie wykroczenia możemy otrzymać duże ilości punktów jednostkowo, a przede wszystkim jak ich unikać. Sprawdzimy też ile punktów karnych można mieć zanim stracimy prawo jazdy, zarówno w przypadków młodych kierowców jak i bardziej doświadczonych, ponieważ są tutaj pewne różnice. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Zacznijmy od tego jak w ogóle cały system punktów karnych wygląda. Otóż polega on na rejestrze kierowców, gdzie każdy posiadający uprawnienia do kierowania jest zapisany. Dzięki powyższemu, dla każdego kierowcy przypisane jest odpowiednie konto punktów karnych. Tam zapisywana jest ich aktualna wartość, a także termin, w którym dane punkty otrzymaliśmy. Zasadą jest, iż każdy punkt karny ważny jest przez 12 miesięcy. To znaczy, że gdy otrzymaliśmy mandat z punktami na przykład 5 marca danego roku, to dokładnie 5 marca roku kolejnego te konkretne punktu znikną z naszego rejestru. W ten sposób to wszystko funkcjonuje.

Podstawowym limitem, do jakiego możemy zbierać punkty, jest limit 24 dla doświadczonego kierowcy i 20 dla kierowcy początkującego. Mowa tutaj o stażu posiadania prawa jazdy. Jeżeli mamy je krócej niż rok, obowiązuje nas ten niższy limit, jeżeli dłużej, to wyższy. Limit ten jest stosowany dla pojedynczego okresu 12-miesięcznego. To znaczy, że jeśli punkty karne nie zdążą się nam anulować i przekroczymy powyższą liczbę, niestety czeka nas przykra niespodzianka. Otóż będziemy musieli zdać ponownie egzamin, dokładnie taki sam jak ten, który zdają młodzi adepci sztuki kierowania samochodem.

Dla każdego kierowcy jest to nie tylko poważny kłopot, ale także problem wizerunkowy

W końcu zostaje on niejako sprowadzony do roli uczniaka, który pod okiem egzaminatora musi udowodnić swoją wartość, tak jakby dopiero co skończył kurs. Skoro wiemy już ile punktów karnych można mieć, a także co nam grozi w przypadku przekroczenia tej liczby, poświęćmy chwilę czasu na omówienie przebiegu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, a także jak możemy nasze konto punktowe odciążyć.

w samochodzie

Tak więc idąc na egzamin sprawdzający nie jesteśmy w najbardziej komfortowej sytuacji. Otóż starosta właściwy dla naszego miejsca zamieszkania kieruje nas na sprawdzenie kwalifikacji, którego pozytywny wynik musimy przedłożyć do określonego dnia, by utrzymać nasze uprawnienia do kierowania. Zazwyczaj dostajemy od 14 dni do miesiąca czasu. Przez ten okres musimy zdać egzamin z wynikiem pozytywnym, co jednak jeżeli nam się nie uda? Tutaj jesteśmy traktowani tak samo jak każdy kursant. Mamy trzy próby, jeżeli po trzech nam się nie uda, musimy… wykupić jazdy doszkalające w jednej ze szkół nauki jazdy i możemy próbować dalej.

Oczywiście termin, w jakim możemy podchodzić do egzaminu jest określony przez starostę, ale pamiętajmy, że oczekiwanie na sam termin egzaminu także trwa. Wychodzi niestety na to, że najczęściej mamy czas na wykonanie tylko jednego podejścia, czasami dwóch. Jest to bardzo mało, wobec tego lepiej zawczasu wiedzieć ile punktów karnych można mieć i tej liczby za nic w świecie nie przekraczać. Inaczej czekają nas prawdziwe problemy, niezależne od tego, czy mamy za kierownicą kilkudziesięcioletni staż, czy jesteśmy dopiero nowicjuszem.

Otóż jeżeli nie przedłożymy w czasie pozytywnego wyniku z egzaminu sprawdzającego, to starosta… cofnie nasze uprawnienia do kierowania. Staniemy się wtedy osobą, która po prostu nie może jeździć samochodem, nie ma uprawnień zawieszonych ani nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, po prostu nie ma uprawnień wcale. Oznacza to ni mniej ni więcej, że będziemy musieli ponownie zapisać się na kurs na prawo jazdy i przejść do od początku do końca z młodymi kursantami, zanim znów zostaniemy dopuszczeni do zdawania egzaminu i ponownego uzyskania prawa jazdy.

policja

Jak możemy się przekonać, lepiej pilnować ilości naszych punktów i nigdy nie być w tak niekomfortowej sytuacji, jak opisaliśmy wyżej. Wiemy już ile punktów karnych można mieć, warto jeszcze powiedzieć, że jeśli prawo jazdy mamy krócej niż rok i złapiemy więcej niż 20 punktów, to od razu cofnięte będą nasze uprawnienia, będziemy musieli od nowa przejść kurs.

Jeśli mamy dużo punktów i boimy się, że stracimy prawo jazdy, możemy wkupić udział w specjalnym pokazie dotyczącym bezpieczeństwa jazdy. Po jego odbyciu zostanie nam anulowane 6 punktów, jednak udział w takim czymś możemy wziąć tylko raz na rok. W kolejnych poradnikach przejdziemy do kwestii tego jakie wykroczenia są najwyżej punktowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here