Podnośniki koszowe do zadań specjalnych – nietypowe zastosowania zwyżek

0
102

Podnośniki koszowe kojarzone są najczęściej z kilkoma rodzajami zadań. To różnego rodzaju prace budowlane, głównie przy elewacjach, chociaż nie tylko, pielęgnacja zieleni, w tym podcinanie gałęzi czy przy naprawie i zabezpieczaniu dachów, kiedy nie można zrobić tego przez wyjście z wnętrza budynku. To jednak nie wszystko.

Podnośniki koszowe na festynach?

Jednym z zastosowań podnośników koszowych, które stały się popularne w ostatnich latach, jest wykorzystanie ich jako mobilnych platform do skoków na bungee. Żeby to było możliwe, podnośnik koszowy musi zapewniać pewną szczególną funkcjonalność.

O ile stabilność zwykle nie będzie problemem, bo ramię nie będzie wysunięte daleko poza obrys, to sam fakt występowania chwilowych przeciążeń ma tu znaczenie, ponieważ może to oznaczać konieczność wyboru maszyny o nieco większym udźwigu. Oczywiście musi to być kosz podwieszany o odpowiednim zasięgu, bo skoki raczej nie będą się odbywały z 10 metrów.

Zwyżka i filmy

Choć dziś wiele ujęć z wysokości realizuje się z wykorzystaniem dronów, to często jednak podnośnik koszowy jest tańszy i pozwala na wykonanie niektórych ujęć lepiej. I nie chodzi tu tylko o filmy o charakterze rozrywkowym, chociaż zwyżki wykorzystuje się na niektórych imprezach masowych, ale także do filmów czy zdjęć będących częścią dokumentacji. Technik na platformie może mieć ze sobą nie tylko kamery optyczne, ale też termowizyjne lub inny profesjonalny sprzęt do wykonania szczegółowej dokumentacji na wysokości.

Tutaj fakt, że można takie prace prowadzić praktycznie dowolnie długo, jest potężnym atutem w stosunku do ujęć z drona, któremu akumulator pozwala na przebywanie w powietrzu tylko przez ograniczony czas.

Praca podnośnikiem w sadzie

Dziś wiele sadów – przynajmniej tych przemysłowych – korzysta z niskich odmian, których pielęgnacja (i zbieranie owoców) są dość proste, natomiast wciąż są takie sady, w których podnośnik koszowy może być solidnym wsparciem na wielu etapach prac. Z jednej strony jest to przycinanie gałęzi, które z platformy jest po prostu zdecydowanie najbezpieczniejsze, może to być również zbiór owoców, ale także montaż siatek chroniących przed ptakami, które rozpina się w wielu sadach.

Choć to usługa na pierwszy rzut oka podobna do pielęgnacji drzew w miastach, to bardzo często choćby ze względu na ograniczoną przestrzeń, potrzeba tu dość specyficznego podnośnika, a także bardzo doświadczonego operatora, który bezpiecznie przeprowadzi wszystkie prace.

To nadal nie wszystko – podnośniki koszowe mogą być pomocne naprawdę w wielu miejscach i tylko trzeba skupić się na tym, żeby był to model o właściwych możliwościach, obsługiwany przed wprawnego operatora, a przede wszystkim w pełni sprawny i maksymalnie bezpieczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here