Jak wybrać dobry alkomat – najważniejsze cechy urządzenia

0
179
Jak wybrać dobry alkomat

Wybór odpowiedniego dla potrzeb danego użytkownika alkomatu nie zawsze jest łatwy. Duża ilość produktów z tej kategorii również nie sprzyja szybkiemu podjęciu decyzji, jednak poświęcając kilka chwil, można dopasować idealny model dla swoich potrzeb.

Jak często będzie wykorzystywany?

Pierwszym kryterium, jakie należy rozpatrzyć, wybierając alkomaty, jest to, jak często będzie wykorzystywany. Jeśli ma go stosować jedna osoba okazjonalnie, bez problemu wystarczy nawet prosty model z przeciętną baterią i jednym ustnikiem. Jeśli jednak ma z niego korzystać więcej osób, wówczas warto sprawdzić żywotność baterii, jak również możliwość wykonywania kilku pomiarów jeden po drugim. W takiej sytuacji dość istotne także jest to, aby do alkomatu było więcej ustników, co ułatwi większej ilości osób korzystanie z niego.

Rodzaj alkomatu

Wybierając alkomat, warto również zwrócić uwagę na jego rodzaj. Modele półprzewodnikowe, stosowane kiedyś powszechnie potrafią dawać czasem błędne wyniki, jednak są znacznie tańsze. Z kolei alkomat elektrochemiczny daje znacznie większą pewność prawidłowego wyniku, jednakże trzeba się liczyć z nieco wyższym wydatkiem na jego zakup.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy alkomat posiada ustnik, czy też jest to model, w którym nie jest potrzebny. Alkomaty bezustnikowe wprawdzie ułatwiają korzystanie z nich większej ilości osób, jednak użytkownicy wskazują na to, że często trudno jest uzyskać prawidłowy wynik. Potrzebują one bowiem znacznie głębszego i dłuższego wydechu, aby odpowiednia ilość powietrza dostała się do urządzenia. Ponadto mogą reagować również na substancje znajdujące się w otaczającym powietrzu, podczas gdy alkomaty z ustnikami reagują tylko na wdychane powietrze.

Rodzaj zasilania i żywotność baterii

Obecnie większość alkomatów dostępnych na rynku wyposażonych jest we wbudowane akumulatory, które można ładować. Jednak wciąż można znaleźć modele zasilane przy pomocy tradycyjnych baterii. Wybierając alkomat ze wbudowaną baterią, warto sprawdzić czas, w jakim urządzenie może działać bez ładowania. Dobrze jest również sprawdzić rodzaj ładowarki, czy w przypadku usterki tej dołączonej do sprzętu będzie można ją zastąpić.

Jeśli chodzi o cenę, jaką trzeba zapłacić za alkomat, nie powinna ona być wyznacznikiem dokonania wyboru. Z pewnością jednak droższe modele posiadają nieco więcej opcji jak na przykład pamięć ostatnich pomiarów lub szybszy restart sprzętu i ponowne dokonanie pomiaru. Dobrze jest jednak porównać ze sobą modele z różnych przedziałów cenowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here