Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny

0
1590
zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny to temat bardzo gorący w naszym kraju. Ostatnio mieliśmy wiele protestów w Sejmie i przed Sejmem. Rodzice domagali się tego żeby ten zasiłek na osoby niepełnosprawne był znacznie wyższy niż teraz. Jest zdecydowanie za niski nawet po podwyżce. Jeśli ktoś ma dziecko niepełnosprawne to wie, że opieka nad nim zajmuje bardzo dużo czasu i pochłania bardzo dużo pieniędzy. Rodzice albo jedno z nich nie jest w stanie pracować, bo musi się całymi dniami zajmować dzieckiem. Życie takich osób to opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi i nic więcej. Takie osoby powinny za taką opiekę otrzymać znacznie więcej pieniędzy, bo wtedy byłoby o wiele łatwiej niż teraz. Jeśli ta kwota nadal będzie zbyt mała to trzeba się spodziewać tego, że nastąpi nowa fala protestów. Czy tak ostra jak ostatnio? Na pewno najbliższe miesiące to pokażą.

Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego

ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny

Trzeba było czekać dwanaście lat na to żeby były zmiany w zasiłkach pielęgnacyjnych. W pierwszy etapie do 1.11.2018 Roku będzie to kwota wyższa o 31,42 zł. Drugi etap nastąpi w tym samym okresie, ale w przyszłym roku i kwota wzrośnie o dokładnie tyle samo pieniędzy. W listopadzie 2018 roku zasiłek będzie wynosił 184,22 zł, ale przed nami jeszcze jedna podwyższa. Nadal nie jest to jakaś super wysoka kwota, ale porównując z tym, co było to rodzice mogą się, chociaż w jakimś stopniu cieszyć. Wyobraźmy sobie to, że przez dwanaście lat rodzice nie dostali nawet gorsza podwyżki. Można to nazwać skandalem, bo między czasie ceny wszystkiego wzrosły nawet kilkukrotnie.

Trzeba też mieć nadzieje, że ta kwota będzie systematycznie podnoszoną, a nie tylko o wspominane sześćdziesiąt kilka złotych. Rodzice maja bardzo ciężko, dlatego trzeba im jakoś pomóc, a wtedy będą mieć na pewno łatwiej i co ważne rodzice będą mogli o wiele lepiej zadbać o zdrowie swoich dzieci, bo przecież to jest dla nich najważniejsze. Tak naprawdę trudno określić, na co przeznaczyć taką kwotę, bo jeśli wliczymy, że dziecko ma codziennie jeździć na rehabilitacje czy nawet kilka razy w tygodniu to nam na paliwo taka kwota nie wystarczy. Takie są smutne realia i to pokazuje, że w tej kwestii trzeba będzie jeszcze naprawdę bardzo dużo zrobić żeby można było lepiej sobie radzić.

Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny został stworzony z myśl a o pokryciu, chociaż części wydatków, które są potrzebne do zapewnienia opieki dla dziecka. Zasiłek przeznaczony jest dla niepełnosprawnego dziecka. Dla osoby, która ukończyła szesnaście lat i która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dla osoby, która ma więcej niż szesnaście lat i ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Taki zasiłek przysługuje również osobie, która ukończyła siedemdziesiąt pięć lat. Jeśli komuś przysługuje dodatek pielęgnacyjny to automatycznie nie otrzymuje zasiłku pielęgnacyjnego. Jeśli jedna z osób ma świadczenia zza granicy.

Wypełnianie wniosku na zasiłek pielęgnacyjny

pieniądze

Jeśli chcemy otrzymać zasiłek to trzeba będzie wypełnić wniosek, który na spokojnie warto przeczytać. Wtedy wiemy, co tam się ma znajdować i wtedy nie popełnimy błędów. Jakikolwiek błąd oznacza cofniecie wniosku i zaczynanie wszystkiego od początku, a na pewno nie mamy na to czasu. Trzeba tylko uważać, bo są dwa bardzo podobne wnioski. Jeden z wniosków wypełnia się, jeśli mamy dziecko, które ma nie więcej niż szesnaście lat, a drugi wniosek dotyczy dziecka, które już szesnaście lat ukończyło. Do wniosku trzeba będzie dołączyć zaświadczenie lekarskie i pamiętajmy, że takie zaświadczenie ważne jest tylko jeden rok. Najlepiej będzie dobrze się do tego przygotować. Wtedy mamy wszystkie potrzebne dokumenty i zaświadczenia, a to tylko przyspieszy wypełnienie wniosku i otrzymanie zasiłku pielęgnacyjnego.

Zanim otrzymamy pieniądze trzeba będzie trochę czasu odczekać. Urząd ma czas na weryfikacje wszystkich danych, które posiadamy. Pamiętajmy żeby nie zapomnieć o niczym, bo często mamy na głowie wiele spraw i wracanie do urzędu może być dla nas kłopotliwe. Lepiej zrobić to raz i porządnie i mieć ten problem z głowy. Bardzo istotne o tym czy dostaniemy zasiłek pielęgnacyjny czy nie jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności naszego dziecka. Trzeba będzie udać się na komisje lekarską gdzie nam to sprawdzą i zakwalifikują dziecko do odpowiedniej grupy. Wtedy będzie o wiele łatwiej otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. W Polsce ważne są dokumenty i wypełnianie wniosków i nad tym każdy musi się skupić, bo inaczej żadnych pieniędzy nie uda nam się uzyskać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here