Ile trwa ruja u kotki

0
1763
ruja u kotki

Wiele osób, które nie mają czasu na wyprowadzanie psa albo nie chcą chomika czy rybek wybiera kota. Najczęściej wybieramy kotki niż koty, a dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że kot niestety, ale w pewnym momencie będzie zaznaczał teren. To dla nas oznacza smród, który będzie nie do zniesienia. Zapach jest straszny, a pozbycie się go jest bardzo trudne. Tym bardziej, jeśli taki kotek będzie obsikiwał nam łóżko czy szafki albo ściany. Takie sytuacje są codziennością, dlatego lepiej będzie wybrać kotkę.

Tylko, że tutaj również zaczyna się problem. Taka kotka ma ruje i wtedy zaczyna się cyrk w domu. Te osoby, które miały kotkę w domu wiedzą, że sytuacja jest naprawdę niekomfortowa i denerwująca. Kotka w tym czasie leży na podłodze, wije się i miauczy tak, że wszyscy w domu to słyszą. Niestety praw natury się nie oszuka i kiedy nadchodzi czas to ruja się zaczyna u kotki. Jeśli mamy szczęście to tylko raz w roku będziemy przez to przechodzić, ale zdarza się ruja jest kilka razy w roku.

Czym jest w ogóle ruja?

ile trwa ruja u kotki

To nic innego jak okres, kiedy kotka jest gotowa na ciąże. W tym czasie kotka jest bardzo niespokojna, ociera się o człowieka, przedmioty. Jeśli ją pogłaszczemy to się wyginają grzbietem do dołu. Zdarza się też tak, że kotki turlają się po podłodze. Jeśli zbliża się ruja u kotki to i dla zwierzęcia i dla człowieka będzie to bardzo trudny okres. Niestety taka jest cena posiadania kota w domu. Ruja zależna jest od wieku naszej kotki. Jeśli ma osiem miesięcy to trzeba się spodziewać, że kwestią czasu jest pojawienie się rui.
Jeśli kotka ma przynajmniej dwa i pół kilograma to wtedy wiemy, że ten czas powoli nadchodzi. To, kiedy nastąpi rujka zależne jest również do rasy kota. W przypadku krótkowłosych dojrzewanie następuje szybciej niż u długowłosych. Najczęściej ruja występuje od stycznia do września, ale ten czas może się przesuwać. Wszystko zależne będzie od tego, jakiego mamy kota i czy jest w domu czy wychodzi na dwór.

Ruja u kotki

Trzeba się nastawić psychicznie na to, że trochę to potrawa zanim ruja u kotki zniknie. Najczęściej jest to od tygodnia do nawet dwóch tygodni. To długi czas, ale jeśli tak się stało to nie mamy innego wyjścia jak przez to przejść, ale czy na pewno nie ma sposobu na to? Zamykanie kota na tyle czasu nie ma sensu, bo przecież kotka chce być z nami, sama nie wie, co się z nią dzieje, dlatego warto być przy mniej. Trudne to będzie zadanie, ale jeśli kochamy swojego kota to musimy mu pomagać. Jest też jedno rozwiązanie, które w takiej sytuacji pomoże. Można podać kotce tabletki antykoncepcyjne. Daje się wtedy zwiększoną dawkę hormonów i ruja potrafi zaniknąć pod dwóch czy trzech dniach. Wiele osób właśnie takie tabletki stosuje raz w tygodniu i wtedy z rują nie ma problemów u kotki.

Głosy na temat bezpieczeństwa takiej metody są podzielone, dlatego trzeba będzie dokładnie sobie wszystko poczytać. Jeśli już przeszkadza nam tak bardzo ruja u kotki i nie zamierzamy rozmnażać potomstwa to można kotkę wysterylizować. Nie jest to drogi zabieg i na pewno będziemy mieć problem z rują zakończony. Trzeba tylko pamiętać żeby wybrać takiego lekarza, który jest profesjonalny w tym, co robi. Wielu z nich robi zabiegi, po czym trzeba do nich wracać wiele razy na drogie zastrzyki.
Jeśli lekarz bardzo dobrze zna się na tym, co ma robić to zabieg trwa trzydzieści minut. Zanosimy kota, poddawana jest mu przy nas narkoza i czekamy. Minie trzydzieści minut i kotka już jest po zabiegu. Można po nią przyjść i powoli będzie wybudzana. Zanim dojdzie do siebie minie nawet cały dzień, dlatego w tym czasie trzeba jej pomagać żeby sama nie chodziła czy nie skakała.

kotki

Po trzech dniach kotek już jest zdrowy, a po siedmiu dniach można zdjąć mu ubranko, które ma zawsze zakładane po operacji. Blizna szybko się zagoi, a kotka i my będziemy mieć spokojniejsze życie. To dobry i sprawdzony sposób, dlatego warto się nad nim zastanowić, bo, po co męczyć zwierzę? Nie zamierzamy dopuszczać go do kota, dlatego takie akcje jak ruja będziemy mieć kilka razy w roku.
Mając kotkę trzeba się nastawiać na to, że musimy dbać o jej zdrowie. To zwierzę mieszka z nami, dlatego musi się u nas czuć bardzo dobrze. Koty to bardzo specyficzne zwierzęta, dlatego nie jest łatwo dać im dokładnie to wszytko, czego potrzebują. Jeśli nam się to uda to możemy się tylko z tego cieszyć, dlatego korzystajmy z tego, co mamy. Kotka da nam wiele radości, dlatego warto takie zwierzę mieć w domu. Sami się o tym przekonamy, że takie zwierzę w domu to wiele, wiele radości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here