Ile może wystawać ładunek

0
1649
ile może wystawać ładunek

Bardzo często chcemy przewozić samochodem coś dłuższego i większego i zastanawiamy się jak to zrobić. Zdarzają się takie osoby, które przepisami się nie przejmują i ich ładunek wystawie nawet cztery czy pięć metrów za samochodem. Mówimy tutaj o osobach, które nie wiedzą, co to bezpieczeństwo, ale również o takich, które chcą na wszystkim zaoszczędzić. Tylko, że te oszczędności są pozorne, bo można za to zapłacić bardzo dużo pieniędzy. Jeszcze gorzej będzie, jeśli z naszego powodu dojdzie do jakieś zdarzenia drogowego, w którym ktoś ucierpi i wtedy nie wypłacimy się do końca naszego życia. Warto myśleć nieco wcześniej o tym, co się robi i jak żeby nie było żadnych problemów.

Przewożenie ładunku samochodem

Przepisy mówią jasno, że można przewozić w bagażniku coś, co wystaje jak i można to wystawić przez boczną szybę. Wszystko jednak ma swoje obostrzenia i trzeba wiedzieć jak ma to wszystko wyglądać. Jeśli nie wiemy, a w trakcie przewożenia ładunku zatrzyma nas policja to się o tym przekonamy i będzie nas to słono kosztowało. W takiej sytuacji lepiej będzie informacje o tym jak ma to wyglądać zebrać znacznie wcześniej żeby nie było problemów w przyszłości.

Jeśli zamierzamy przewozić ładunek samochodem to pamiętajmy żeby skupiać się nie tylko na gabarycie, ale również na wadze. Jeśli jedziemy samochodem osobowym albo dostawczym to masa całkowita samochodu nie może przekraczać trzech i pół tony. Całkowita to znaczy samochód, my i ładunek. Jeśli chodzi o to ile może wystawiać z tyłu nasz ładunek to maksymalnie są to dwa metry. W przypadku wystawiania go przez szybę boczną wygląda to tak, że całkowita szerokość samochodu nie może przekraczać dwóch metrów i pięćdziesięciu pięciu centymetrów.

transport

Co jeszcze?

To nie jedyne obostrzenia, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli coś dłuższego i większego przewozimy to trzeba zadbać o to żeby były bardzo dobrze widoczne światła. Nie ma znaczenia czy to dzień czy noc to światła nie mogą być zakryte. Kierowcy jadący z nami muszą wiedzieć, kiedy skręcamy albo, kiedy hamujemy. Nie można o tym nigdy zapominać, bo bezpieczeństwo jest bardzo ważne. W żaden sposób nie można zasłaniać nawet minimalnie tablicy rejestracyjnej. Zapewne każdy wie, że jeśli coś wystawie nam z bagażnika to ma być to oznakowane w prawidłowy sposób. Problem w tym, że najczęściej wieszamy czerwoną ścierkę, ale to nie jest prawidłowe oznakowanie. Według przepisów na końcu naszego ładunku powinna być chorągiewka o wymiarach 50×50 cm. Inaczej sytuacja się ma, kiedy nasz ładunek wystaje na boi.

Na pewno wiele osób będzie zaskoczonych, ale wtedy kolor chorągiewki się zmienia. Nie jest ona już czerwona, a pomarańczowa. Jeśli jeździmy w nocy albo trudnych warunkach to na ładunku powinno znajdować się światełko odblaskowe. To pozwoli kierowcą zauważyć, że jest ładunek i w razie, czego w odpowiedni i szybki sposób zareagować. To wszystko jest robione dla naszego bezpieczeństwa, ale my często o tym zapominany. Rutyna powoduje, że wydaje nam się, że to na pewno się uda. Robimy tak cały czas to tym razem też się nic nie stanie. Niestety, ale nie można do tego tematu w taki sposób pochodzić. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i to nie chodzi tylko o nasze, ale również o osoby, które są na drodze razem z nami. Musimy myśleć o wszystkich, a nie tylko o sobie.

tir

Wysokie kary

Policja bardzo często wyłapuje właśnie takich kierowców, którzy przepisów nie znają. Wtedy tłumaczenie nic nie daje i trzeba będzie za to zapłacić wysoka karę. Z drugiej strony, jeśli ma to nauczyć osoby, które lekceważą przepisy do przestrzegania prawa to tak powinno właśnie być. Cennik wygląda tak, jeśli chodzi o mandaty. Jeśli zasłoniona będzie tablica rejestracyjna albo światła to trzeba będzie zapłacić dwieście złotych. Jeśli ładunek nie jest w należyty sposób zabezpieczony to czeka nas kolejne dwieście złotych kary. Osoby, które nie oznakują ładunku w prawidłowy sposób muszą się liczyć z mandatem sto pięćdziesiąt złotych.

Jeśli popełnimy wszystkie wykroczenia na raz to mamy mandat, który wyniesie prawie osiemset złotych. Oczywiście dalej nie można jechać i trzeba będzie to, co źle zrobiliśmy naprawić. Jeśli zaryzykujemy i po odjeździe policji sami również z takim ładunkiem pojedziemy to szanse na to, że spotkamy następnym patrol i dostaniemy znowu mandat są bardzo duże. W żaden sposób nie opłaca nam się aż tak ryzykować, a zatem zastanówmy się nad tym jak wszystko zabezpieczyć tak żeby policja nie miała się, do czego przyczepić i żebyśmy wiele na tym zyskali, a nie tylko stracili.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here