Cykl dnia niemowlaka

0
1433
Cykl dnia niemowlaka

Często uważamy, że życie z noworodkiem jest łatwe i proste. Czego może potrzebować tak małe dziecko? Osoba, która nigdy nie miała do czynienia z takim maleństwem może zupełnie mylnie ocenić sytuację.
Zdarza się, że młoda mama, jeszcze przed porodem, planując swój czas w trakcie zajmowania się noworodkiem, kieruje się zupełnie abstrakcyjnymi danymi lub nawet wyłącznie własnymi przypuszczeniami. Wyobraża sobie, że dziecko będzie spało kilka godzin w ciągu dnia i ona w tym czasie będzie realizowała swoje zadania. Oczywiście, czasem staje się to faktem. Zdarza się noworodek, a później niemowlę, które faktycznie dużo śpi, jest spokojne i pozwala swojej mamie na samorealizację równolegle z opieką nad nim. Jednak przyznajmy uczciwie. Zdarza się to niezwykle rzadko.
Ile śpi niemowlę, tak naprawdę, ile godzin na dobę?
To już kwestia indywidualna.
Można usłyszeć o maluchach, które mają bardzo uregulowany rytm dnia. Przesypiają całą noc, budzą się wyłącznie na jedzenie, nie mają kolek, nie płaczą, nie marudzą. W ciągu dnia w regularnych cyklach jedzą, bawią się, śpią. I śpią dużo. Są takie niemowlaki. Bądźmy jednak szczerzy, to przypadki odosobnione.
Z jaką sytuacją spotkamy się częściej?
Zdarza się, że niemowlę nie przesypia całej nocy. Budzi się w trudnych do przewidzenia momentach, z trudnych do określenia przyczyn. A bo pielucha mokra, a bo głodne, a bo hałas, a bo jeszcze wiele innych przyczyn. Przyczyny te są o tyle trudne do określenia, że z takim maleństwem nie bardzo mamy szansę się porozumieć.
Zdarza się, że niemowlę przesypia świetnie całą noc. Mama jest wyspana, rano zadowolona, ale takie dziecko, na przykład, nie śpi już zupełnie w dzień albo wybiera krótkie drzemki. Może także preferować spanie w ramionach mamy. Utulimy malucha do spania, z delikatnością wartą medalu odkładamy do łóżeczka, a ono w tym momencie w najlepsze budzi się i uśmiecha już gotowe do zabawy.
Trudno określić konkretnie ile trwa sen niemowlaka. Jest to zmienna zdecydowanie zależna od konkretnego osobnika i od trybu dnia, jaki mu wprowadzimy.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDorabianie kluczy
Następny artykułDochodowe zawody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here