Zdrowa kolacja – z czego powinna się składać?

0
1165
Zdrowa kolacja - czyli jaka?

Zdrowa kolacja powinna być zbilansowana i lekkostrawna. Powinna jak każdy prawidłowo skomponowany posiłek składać się z pełnowartościowego białka. Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia, nie jest prawdą że powinny jej unikać osoby, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Jednak aby nam nie szkodziła, powinna być spożywana nie później niż dwie lub trzy godziny przed snem. Co zatem należy jeść w porze wieczornej?

Jak powinna wyglądać kolacja osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy?

Kolacja na diecie redukcyjnej powinna stanowić 20% wartości energetycznej wszystkich posiłków, które są spożywane przez osobę na niej będącą. Powinna bazować na produktach, które są bogate w pełnowartościowe białko i lekkostrawnych warzywach. Jeżeli nie wyobrażamy sobie jej spożycia bez produktów zbożowych, możemy dodać ich niewielką ilość, ważne żeby były pełnoziarniste. Unikać należy produktów wysoko przetworzonych oraz tych niezdrowych, typu fast food, słodyczy, czy nawet owoców. Tak owocowe są nie do końca zdrowe dla naszego organizmu w porze wieczornej. Posiadają w sobie wiele cukru, który może podczas snu odłożyć się jako tkanka tłuszczowa.

Co należy spożywać wieczorem?

Jak już wiemy, czego mamy unikać w porze wieczorowej, teraz przyszedł czas na produkty dozwolone, a wręcz zalecane. Są to produkty lekkie i niskokaloryczne. Może to być na przykład kromka chleba mieszanego (pszenno-żytniego) w połączeniu z twarożkiem lub chudą, drobiową szynką. Zamiast tego możemy wypić maślankę lub zjeść sałatkę z makaronem gryczanym i tuńczykiem.

Warzywa nie są zakazane, ale lepiej jest wybrać takie, które nie obfitują w błonnik. Polecane są pomidor, rzodkiewka, papryka, sałata, ogórki, czy kiełki. Gdy dodamy je do wyżej opisanych produktów, wyjdzie nam pyszna i zdrowa kolacja. Oprócz tego dostarczymy swojemu organizmowi solidną porcję wartościowego białka oraz witamin i minerałów. Jak widać zdrowa kolacja to nie tylko właściwe zestawienie ze sobą produktów, ale też ich odpowiedni dobór i ilość.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/co-mozna-jesc-przed-snem-jak-skomponowac-zdrowa-kolacje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here