Rodzaje wierteł – jak dobrać wiertła do metalu, drewna i betonu?

0
919
wiertła

Wiercenie otworów w różnych materiałach wymaga posiadania dostosowanych do nich akcesoriów. Nie jest to jedynie wymysł producentów, bo surowce różnią się od siebie twardością, grubością i strukturą. Dlatego trzeba wybrać takie rodzaje wierteł, żeby praca odbywała się sprawnie, a efekt był zadowalający. Oto kilka podpowiedzi.

Wiertła do metalu, drewna i betonu – jak je rozróżnić?

W prosty sposób można zapamiętać, które z nich służą do konkretnych typów materiału. Wiertła do metalu mają ostry wierzchołek i są wykonane najczęściej ze stali szybkotnącej. Kąt natarcia między krawędziami skrawającymi to najczęściej 118 stopni, rzadziej 130 stopni. Najczęściej posiadają bardzo wąską łysinkę, tj. krawędź płaską między rowkiem wiórowym a korpusem.

W odróżnieniu od powyższych wiertła do drewna posiadają stożek centrujący, który pomaga zagłębić się w materiale i prowadzi wiertło pod odpowiednim kątem. Ma to duże znaczenie, bo drewno jest stosunkowo miękkim surowcem i podczas wiercenia może dojść do skrzywienia kąta natarcia przez napotkanie sęka. Szpikulec na grocie pozwala wyeliminować to zjawisko. Dodatkowo w wersjach krętych łysinka jest zdecydowanie szersza niż w wiertłach do metalu.

Ostatnie z omawianych to wiertło do betonu. Często można je odróżnić już na pierwszy rzut oka, ponieważ mają bardzo szeroki kąt natarcia. Są też zdecydowanie dłuższe od swoich odpowiedników przeznaczonych do metalu i drewna. Ich budowa opiera się na obecności węglików spiekanych (wiertła widiowe), a do zadań specjalnych używa się akcesoriów diamentowych lub koronowych.

Szczegółowa charakterystyka rodzajów wierteł

Samo odróżnienie przeznaczenia konkretnego wiertła to nie wszystko. Wewnątrz powyższych kategorii istnieje mnóstwo innych parametrów, które pozwalają na odpowiednie dobranie elementów. Dla przykładu rozmiary wierteł do drewna wpływają na ich budowę. Zazwyczaj do otworów nieprzekraczających 20 mm średnicy wybiera się modele kręte. Powyżej tych wariantów wykorzystywane są wiertła płaskie lub łopatkowe, które zupełnie odbiegają budową od powyższych. Z kolei do jeszcze większych odwiertów w drewnie przydają się otwornice, których rozmiar może przekraczać nawet 200 mm.

Wśród modeli przeznaczonych do metalu najczęściej spotyka się te wykonane ze stali szybkotnącej HSS, tytanowe, kobaltowe i uniwersalne. Mogą służyć do nawiercania elementów metalowych, aluminium, blachy lub stali nierdzewnej. Mogą występować w formie tradycyjnej lub stożkowej (przeznaczone do cienkich materiałów).

Rodzaje wierteł a uchwyty wiertarskie

W zasadzie istnieją trzy rodzaje głowic, które determinują wykorzystanie konkretnych wierteł. Są to uchwyty:

  • Cylindryczne,
  • SDS MAX,
  • SDS PLUS.

Pierwszy z nich najczęściej występuje w wiertarkach bez udaru i wiertarko-wkrętarkach, gdzie montowane są wiertła do metalu i drewna. Głowice SDS są przeznaczone dla mocniejszych udarowych maszyn, które muszą jednocześnie wykonywać uderzenia oprócz ruchu obrotowego. Taki uchwyt dodatkowo pozwala na stabilne utrzymanie wiertła w głowicy.

Dzięki powyższej charakterystyce łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie rodzaje wierteł, by używać ich zgodnie z przeznaczeniem i cieszyć się majsterkowaniem w swoim warsztacie!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here