Rodzaje naszywek strażackich – czy znasz ich znaczenie?

0
1860
Rodzaje naszywek strażackich

Wyobrażając sobie strażaka, większość z nas widzi go w pełnym umundurowaniu bojowym. Oczywiście stosowana w PSP i OSP odzież uzależniona jest od danej akcji ratowniczo-gaśniczej lub innej sytuacji służbowej, w której funkcjonariusz bierze udział. Nie mniej jednak są pewne elementy, który można zawsze spotkać na ubraniu strażackim – są nimi naszywki strażackie. Jakie mają znaczenie i dlaczego są tak istotne? Postaramy się odpowiedzieć na to w niniejszym materiale.

Każdy strażak, który przynależy do Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Zakładowej Straży Pożarnej, posiada mundur, na którym umieszcza się odpowiednie oznaczenia. Są nimi naszywki strażackie, takie jak między innymi emblematy, pagony oraz imienniki. Pełnią one niezwykle istotną funkcję informacyjną. Jaką treść zawierają powyższe naszywki na mundur? Sprawdź!

Emblematy strażackie – najpopularniejszy rodzaj naszywek

Emblematy to naszywki, które zawierają najbardziej podstawowe informacje na temat danego strażaka. Znajduje się na nich logo PSP lub OSP, nazwa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej lub miejscowość. Ponadto istnieją różne wariacje dotyczące tego typu naszywki, jak np. wariant z godłem Polski lub logo Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej czy też Orkiestry Dętej OSP. Emblematy najczęściej mocowane są na rzep, dzięki czemu strażak w łatwy sposób może przepinać je między poszczególnymi mundurami. Niniejsze naszywki strażackie najczęściej umieszcza się na rękawach.

emblemat haftowany osp

Stopnie w straży pożarnej, czyli pagony

Informację o posiadanym stopniu w PSP zawierają pagony strażackie, nazywane również naramiennikami. Jak można się domyśleć, naszywki te będą różnić się między sobą wizualnie, w zależności od danego stopnia służbowego. Im bardziej rozbudowany i skomplikowany wzór, tym mamy do czynienia z wyższą funkcją w PSP. Na pagonach wyhaftowane są gwiazdki oraz paski na ciemnym tle. Naszywki te mocuje się na ramionach koszuli (z długim i krótkim rękawem) oraz munduru. Stosuje się je głównie podczas oficjalnych spotkań służbowych.

Imienniki i dystynkcje w PSP i OSP

Naszywki z imieniem – popularnie nazywane imiennikami – są powszechnie stosowane w PSP i OSP. Można powiedzieć, że posiadają one najważniejsze informacje na temat konkretnego strażaka – jego imię i nazwisko. Zdarza się, że strażacy uzupełniają swoje imienniki o grupę krwi. Powyższe informacje są niezwykle cenne podczas udziału w akcji ratowniczo-gaśniczej. Jako iż każdy strażak w pełnym umundurowaniu bojowym wygląda niemal identycznie, to właśnie imienniki umożliwiają jego szybką identyfikację. A jak wiadomo, podczas tego typu działań liczy się każda sekunda.

Jakie naszywki wybrać? Postaw na haft komputerowy!

Naszywki strażackie, jako iż mocowane są na odzieży wierzchniej, muszą być profesjonalnie wykonane. Jedną z najnowocześniejszych metod znakowania naszywek jest haft komputerowy. Umożliwia on wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego wzoru. Ponadto jest on uznawany za najbardziej trwałą metodę znakowania. Tego typu naszywki wraz z możliwością ich pełnej personalizacji oferuje sklep internetowy barnabee.pl. Oferowane haftowane naszywki wyglądają niezwykle profesjonalnie i stanowią wyjątkowe uzupełnienie odzieży każdego funkcjonariusza straży pożarnej.

Wyżej omówione naszywki absolutnie nie wyczerpują tematu naszywek stosowanych w PSP i OSP. Należą jednak do najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych oznaczeń, które można spotkać na strażackich mundurach. Haftowane naszywki strażackie choć pełnią niezwykle ważną funkcję informacyjną, to dodatkowo mogą pełnić świetną ozdobę każdego munduru. Najpiękniejsze są te wykonane właśnie metodą haftu komputerowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here