Pulsar – marka, która zrewolucjonizowała rynek

0
1948

Seiko Watch Corporation of America to globalna spółka, do której należy kilka liczących się na całym świecie brandów zegarkowych. Jednym z nich jest Pulsar, czyli marka z blisko 50-letniom historią, która zaczęła się wiosną 1972 roku. Dzisiaj Zegarki Pulsar uznawane są za jednej z najlepszych na świecie, a marka pozostaje rozpoznawalna na wszystkich kontynentach przez każde pokolenie.

Pierwszy zegarek cyfrowy

Niewielu wie, że prototypem zegarka cyfrowego, czyli takiego, w którym czas wyświetlany jest na elektronicznym cyferblacie, był właśnie jeden z zegarków Pulsar. Projekt został opracowany we współpracy firmy Hamilton (ówczesnego właściciela marki) i Electro Data Inc. Zegarki Pulsar były pierwszymi zegarkami LED na rynku, a takie posunięcie zrewolucjonizowało podejście do produkcji w tym segmencie. Diody świecące LED miały za zadanie pokazywać aktualny czas, a świeciły w odpowiedniej konfiguracji za pomocą bardzo skomplikowanych algorytmów, które podłączone do mechanizmu odmierzającego. Takie połączenie pozwoliło na pierwszy komercyjny zegarek cyfrowy, który bardzo szybko sprzedał się w niewyobrażalnej, jak na tamte czasy liczbie egzemplarzy.

Kalkulator w zegarku

Jeśli chodzi o zegarki Pulsar, to trzeba również wspomnieć, że oprócz wynalezienia pierwszego zegarka LEDowego producent zaczął eksperymenty również z innymi funkcjami, które można by umieścić w takich mechanizmach. Dosyć przełomowym ruchem było wprowadzenia kalkulatora do zegarka cyfrowego w 1975. Całość była obsługiwana przyciskami i posiadała wydajność porównywalną z tradycyjnym prostym kalkulatorem używanym na lekcjach matematyki. To, czy był to przydatny wynalazek, czy może zwykły „bajer”, pozostaje kwestią sporną, jednak zegarkom Pulsar, a konkretnie ich producentom, nie można odjąć pomysłowości oraz determinacji i rozmachu w tworzeniu.

Pulsar -> Seiko

Szybko, bo w 1978 roku mała firma została zauważona przez globalna korporacje Seiko. Jak to bywa w takich sytuacjach, za porozumieniem obu stron nastąpiła fuzja i do dzisiaj zegarki Pulsar produkowane są już pod banderą japońskiego giganta. Na temat tego, czy był to dobry ruch, czy nie można dyskutować, ale biorąc pod uwagę, jak wiele submarek pod swoimi skrzydłami ma Seiko, nie da się zaprzeczyć, że taka sytuacja pozytywnie odbiła się na zegarkach Pulsar i wszystkim, co z nimi związane. Nie można zapominać, że japońska korporacja ma pod swoimi skrzydłami wiele marek, które obecnie są najpopularniejszymi w swoich kategoriach i święcą triumfu zarówno na rynkach lokalnych, jak i międzynarodowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here