Inhalator – sposób na problemy z oddychaniem

0
2941
Inhalator – sposób na problemy z oddychaniem

Inhalacja to znana od lat metoda walki z rozmaitymi chorobami i infekcjami. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Kiedy stosować inhalator? Czy to dobry sposób na problemy z oddychaniem?

Czym jest inhalacja?

Inhalowanie polega na przyjmowaniu przez pacjenta danego leku, który podawany jest mu w wygodnej formie roztworu parowego lub aerozolu. Chory, zamiast zażywać tradycyjny środek, może wdychać go wraz z powietrzem za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu lek dociera do dróg oddechowych, nie ma natomiast kontaktu z żołądkiem. Taka forma terapii jest bardzo popularna – stosować ją można u wszystkich, bez względu na wiek. Szczególnie chętnie wykorzystywana jest w przypadku dzieci z uwagi na wygodną aplikację. Kiedy stosować inhalator? Przede wszystkim przy problemach z oddychaniem, które mogą być efektem przeziębienia, infekcji, astmy, alergii. Trzeba jednak dodać, że w przypadku podwyższonej temperatury ciała, niewydolności krążeniowo-oddechowej, gruźlicy, poważniejszego zapalenie zatok lub występowania krwotoków z nosa, inhalacja nie powinna być przeprowadzana. Podobnie jest w sytuacji, gdy u chorego stwierdza się reakcję uczuleniową na którąś z wykorzystanych do tego celu substancji.

Inhalator na duszności i kłopoty z oddychaniem

Inhalacja jest zabiegiem, który wykonuje się przede wszystkim w rozmaitych chorobach obejmujących górne i dolne drogi oddechowe. Przykładem jest tu choćby zapalenie płuc lub oskrzeli, mukowiscydoza, astma, ale również zwykły, przeziębieniowy katar czy kaszel. Zatkany nos i męczące dolegliwości gardłowe potrafią wywołać problemy z oddychaniem i wpłynąć jednocześnie na ogólny stan i samopoczucie pacjenta. Inhalator na duszności to zatem doskonałe rozwiązanie. Metoda ta daje przede wszystkim szerokie możliwości w kwestii zastosowanych do jej wykonania środków. Samo urządzenie może mieć formę małego sprzętu kieszonkowego w wersji ciśnieniowej lub proszkowej do aplikowania poprzez przyłożenie do ust, naciśnięcie i pobranie porcji leku z dozownika. W innym wariancie inhalator to z kolei pojemnik z rurką zakończoną maską. Substancjami, które mogą być wykorzystane do takich zabiegów są leki farmakologiczne, ale również olejki (np. eukaliptusowy lub sosnowy), zioła (m.in. rumianek, szałwia czy lawenda), sole (np. himalajska, morska, fizjologiczna).

Jak inhalować?

Gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z oddychaniem wystarczy przygotować roztwór, a maskę inhalatora przyłożyć do twarzy w obrębie ust i nosa. Podgrzana substancja jest wówczas wdychana i bez kłopotów może szybko dotrzeć aż do płuc. Czas działania jest tu szybszy niż w przypadku tradycyjnych tabletek czy syropów, a na dodatek brak większości negatywnych skutków ubocznych, choćby ze względu na fakt, że podawane w ten sposób preparaty nie podrażniają układu pokarmowego. Zabieg powinien trwać maksymalnie 10 minut. Z kolei inhalator kieszonkowy może być zastosowany wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja, np. wystąpią nagłe duszności lub będzie pora przyjmowania leku. Stosowanie inhalacji musi być wykonywane za pozwoleniem lekarza.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here