Proste rozwiązania w nowoczesnych kominkach

0
220

Może się wydawać, że kominki od lat już się nie rozwijają. Faktycznie – główne założenia są znane od naprawdę bardzo dawna, ale to nie znaczy, że dziś już nic się nie zmienia. Paradoksalnie jednak największy postęp osiąga się dzięki doskonaleniu prostych i klasycznych rozwiązań.

Lepsze systemy produkcji to wydajniejsze kominki

Tym, co zwraca szczególną uwagę w przypadku wielu nowoczesnych kominków, jest bardzo duża liczba estetycznie wyglądających radiatorów. To elementy, które będą odpowiadały za przekazywanie ciepła na zewnątrz. Najczęściej mają formę relatywnie cienkich żeberek, co ułatwia ich wentylację. W nowoczesnych wkładach kominkowych ich liczba, układ przestrzenny i powierzchnia są zoptymalizowane w taki sposób, aby jak najwięcej ciepła wygenerowanego w czasie spalania można było przekazać na zewnątrz. Świetnie widać to na przykład, jeśli spojrzy się na kominek Zuzia 16.

Matematyka, zamiast wyczucia

Setki lat używania palenisk do ogrzewania przestrzeni mieszkalnej doprowadziły – jeszcze przed skodyfikowaniem norm – do opracowania pewnych standardów. Dziś oczywiście budową kominków rządzą bardzo szczegółowe normy i to ich zastosowanie gwarantuje wysoką wydajność i bezpieczeństwo. Nadal jednak można jeszcze bardziej podnieść jakość, normy te w odpowiedni sposób zaostrzając dla konkretnych produktów. Nowoczesne kominki są więc projektowane tak, żeby nie tylko realizowały określone minimum, ale były jeszcze wydajniejsze. To wymaga przeliczenia kubatury, powierzchni otworów wlotowych i wylotowych, a często również modelowania dynamiki spalin. Wszystko to sprawia, że można wziąć znane i cenione projekty, a następnie wprowadzić niewielkie nawet zmiany, które wyraźnie przekładają się na walory funkcjonalne kominków.

Wyższe standardy dla materiałów i wykończeń

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonuje się wkłady kominkowe, to tutaj nie można już spodziewać się rewolucji – to często ten sam stop, z którego kominki produkowano kilkadziesiąt lat temu, a może i dawniej. Różnica polega na tym, że dziś można znacznie lepiej kontrolować jakość odlewów, które stają się odporniejsze na pękanie, sama surówka jest czystsza, a przede wszystkim dysponujemy odpowiednio tanimi metodami wykończeń, które pozwalają osiągnąć bardzo estetyczny wygląd wkładów przy zachowaniu niskiej ich ceny. To już wpływa nie tylko na estetykę jako taką, ale także na bezpieczeństwo, bo również wnętrze kominka jest dziś wykańczane w taki sposób, żeby na przykład było łatwe do utrzymania w czystości.

Choć nie widać w kominkach żadnego przełomu, to nie znaczy, że technologia się nie zmienia. Warto zatem szukając wkładu do swojego domu, zwrócić się ku tym, które korzystają z możliwości, jakie dają nowoczesne metody obróbki i projektowania, bo te kominki mogą mieć naprawdę wiele wspaniałych zalet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here