Praktyczne wskazówki jak skupić się na pracy

0
991
skupienie

Nir Eyal radzi by zaprzestać obwiniać technologię, a zacząć zarządzać swoimi wewnętrznymi wyzwalaczami. Wtedy znajdziemy odpowiedź, jak skupić się na pracy. Jak skupić się na pracy, kiedy wokół wszystko nas rozprasza? Znawca tematu przekonuje, że rozproszenie zaczyna się w nas, a nie z powodu smartfonu czy internetu.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jak-skupic-sie-na-pracy/ 

Koncentracja uwagi – dlaczego się rozpraszamy?

Nir Eyal odkrył, że bardzo często rozproszenie uwagi polega na unikaniu przez mózg trudnych uczuć, np. nudność, samotność, niepewność oraz zmęczenie.

To są wewnętrzne wyzwalacze i główne przyczyny, które – przekonuje autor, zachęcają nas do przyjemnego rozproszenia uwagi i otwarcia karty przeglądarki, Twittera lub poczty e-mail, zamiast skupić się na bieżącej sprawie.

Mówiąc inaczej: rozproszenie uwagi jest symptomem problemu, a nie samym problemem. Problemem są głębsze powody np. niezdolność do radzenia sobie ze strachem, lękiem lub stresem. Rozproszenie uwagi – także poprzez multitasking – może być nawykową próbą radzenia sobie z problemem.

Jak się skupić?

Przede wszystkim należy skupić się rozpoznawaniu czynników, które sprawiły że ulegamy rozproszeniu. Eyal podaje przykład. Można stracić koncentrację z powodu nudy. Jednak jeśli wiemy że podczas wykonywania danej czynności będziemy się nudzić, możemy znaleźć sposób na załagodzenie nudy.

Na przykład, jeśli ustalimy limit czasu na pracę nad nudnym zadaniem. Wyznacz sobie 10 minut – tyle w zasadzie jest każdy z nas wytrzymać.

Określ swoje priorytety

W tym przypadku wymagana jest kontrola nad zużywaniem swojego cennego czasu (kłania się zarządzanie czasem). Łatwiej jest zachować koncentrację, jeśli poświęcimy wystarczająco dużo czasu temu, czego chcesz najbardziej w życiu.

Pomyślmy ile czasu w taki sposób poświęcimy w taki sposób na rzeczy dla nas ważne jak rodzina, bądź zdrowie. Stwórz poświęcony temu blok w kalendarzu.

Zobacz też: http://shafiarka.pl/dobre-nawyki-sa-ograniczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here