Jak karmić psa chorego? Wybór odpowiedniej karmy dla psów z dolegliwościami

0
1121
Jak karmić psa chorego

Psy, tak jak i ludzie, mogą cierpieć z powodu rozmaitych dolegliwości. Powszechne wśród czworonogów są choroby wątroby, pęcherza moczowego czy tarczycy i trzustki, a także takie dolegliwości jak nadwaga, problemy dermatologiczne czy problemy typowe dla wieku podeszłego. Jednak odpowiednia, dobrze dobrana dieta będzie nie tylko wsparciem w leczeniu, ale czasem wręcz kluczowym elementem, który pozwoli kontrolować przebieg choroby i zminimalizuje niekorzystne skutki.

Czym karmić psa chorego?

Przy zmianie sposobu żywienia zawsze warto konsultować się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Podpowie nam na co powinniśmy zwracać uwagę, niejednokrotnie zaproponuje bądź odradzi konkretną markę karmy, a także doradzi nam, jak przeprowadzić sam proces zmiany jadłospisu, by psu nie zaszkodzić. Wysokiej jakości karma weterynaryjna dla psa, taka jak np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Karma-specjalistyczna-dla-psa-294.html jest zwykle co prawda droższa od standardowej suchej karmy z supermarketu, jednak w dłuższym czasie pozwoli nam zaoszczędzić na lekach i skrócić czas leczenia, więc to inwestycja, która szybko się zwraca. Zwracajmy uwagę, by taka karma była bogata w mięso, z niewielkim dodatkiem takich produktów jak ryż, ziemniaki czy zboża (choć nie są one niezbędne w psiej diecie i czasem nawet dobrze jest je całkowicie wykluczyć). W karmie weterynaryjnej dla psa znajdziemy także suplementy i witaminy, dlatego dobrze jest wybierać karmę wraz z weterynarzem, by mógł dostosować odpowiednio dawkę leków. Samodzielne gotowanie posiłków dla psów chorych jest możliwe, jednak wymaga sporej wiedzy z zakresu żywienia, nie może się ograniczać do karmienia psa gotowanymi sercami z ryżem, bo to najprostsza droga do niedoborów i kolejnych chorób. Psy potrzebują przede wszystkim mięsa mięśniowego, z niewielkim dodatkiem podrobów, a do tego witamin, które zastąpią świeżą krew, kości i inne części zdobyczy, dlatego w większości przypadków karma weterynaryjna dla psa jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Pies z chorą wątrobą, pies alergik czy cukrzyk? Żywienie w każdej dolegliwości

Na rynku dostępne są karmy weterynaryjne dla psów z niemal każdą dolegliwością. Karma dla psa-alergika pozwoli mu żyć bez nieprzyjemnych objawów jak ciągłe swędzenie czy często pojawiająca się opuchlizna, wariant dla psów z chorą wątrobą pomoże obniżyć parametry wątrobowe i ułatwi trawienie, natomiast karmy dla psów z chorymi nerkami zapobiegną powstawaniu kamieni czy uciążliwych stanów zapalnych. Choć wybór karm weterynaryjnych dla psów chorych nie jest tak duży, jak dla psów zdrowych, to jednak z pomocą weterynarza łatwością dobierzemy sposób żywienia odpowiedni dla naszego pupila. Dodatkowo karma weterynaryjna dla psa może być w formie chrupków lub jako mięso z puszki, więc i smak czy konsystencja jest tylko kwestią naszego wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here