Praca we Włoszech

0
1621
Praca we Włoszech

Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych są praktykowane przez wielu ludzi w każdym wieku. Stanowią one nieocenione źródło zarobku i pozwalają na poznanie wielu interesujących miejsc i kultury miejscowej ludności. Ponadto są one bardzo dobre dla rozwoju kompetencji językowych. Trzeba pamiętać, że obecnie w ramach Unii Europejskiej możliwe jest swobodne przemieszczanie się po terytoriach wszystkich krajów członkowskich. Sprawia to, że z powodzeniem możemy zdobyć wymarzoną pracę poza granicami naszego kraju. Bardzo popularnym kierunkiem na takie wyjazdy są Włochy. Jest to piękny śródziemnomorski kraj o ciepłym klimacie, który przyciąga nie tylko rzesze turystów, ale również pracowników z wielu branż.

Walutą Włoch jest euro. Trzeba przyznać, że jej kurs jest na tyle atrakcyjny, że każdy Polak może z sezonowej pracy przywieźć pokaźną ilość gotówki. Włoska gospodarka uważana jest za jedną z najlepiej rozwiniętych w skali globalnej. Bardzo dobrze prosperuje również turystyka tego regionu. Wynika to z faktu, że w tym państwie znajduje się wiele zabytków, które nawiązują do sztuki i tradycji Starożytnego Rzymu. Chyba każdy słyszał o słynnych akweduktach oraz brukowanych drogach, które niegdyś prowadziły do tego wielkiego miasta. Dobrze jest również zwiedzić ruiny Koloseum oraz inne zabytki, które mają ogromne znaczenie dla światowego dziedzictwa kulturalnego. Co ważne, wszystkie ciekawsze obiekty zlokalizowane są niemal w tym samym miejscu. Sprawia to, że w niespełna miesiąc można obejrzeć wszystkie najznamienitsze budowle i monumenty.

Pracownicy z wszystkich krajów Unii Europejskiej decydują się na wszystkie prace sezonowe, które są oferowane przez Włochów. W sezonie letnim bardzo łatwo jest znaleźć ciekawe zajęcie, które może okazać się źródłem pokaźnego dochodu. Praca Włochy przeznaczona jest dla każdej osoby, która ma chęci i zapał do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że im więcej czasu spędzimy na plantacji winorośli, tym więcej pieniędzy będziemy w stanie przywieźć do kraju. Oczywiście można chwytać się wielu innych prac, które oferowane są przez rynek pracowniczy. Na ogół jednak w sezonie letnim zbiory winogron są tak pokaźne, że niezbędne jest zatrudnianie ludzi w całej Europie. Właściciele wielkich winnic oferują bardzo wysokie stawki, których na próżno szukać w krajach Europy Wschodniej.

Jak już wspomniano, bardzo znaczącym sektorem włoskiej gospodarki jest turystyka. Ważne jest, aby osoby ubiegające się o pracę w tej dziedzinie, dobrze znały język włoski. Jak powszechnie wiadomo, turyści przyjeżdżają nie tylko z krajów europejskich, ale również z Ameryki. Spora część ludzi, którzy niegdyś zasiedlali ten kraj, to właśnie Włosi. Osoby chcące poznać bliżej kulturę swoich przodków ochoczo odwiedzają ten śródziemnomorski kraj, w szczególności wyspę Sycylię. Dlatego do pracy w turystyce w pierwszej kolejności angażowane są osoby, które potrafią biegle mówić co najmniej w trzech językach. Nie jest łatwo znaleźć takiego pracownika, dlatego z roku na rok biura podróży oraz muzea znacząco obniżają swoje wymagania. Jest to sytuacji korzystna dla pracowników umysłowych z Polski, którzy dzięki temu mogą uzyskać wymarzoną pracę w branży turystycznej.

Bardzo znamienne jest, że pracownicy, którzy wykonują obowiązki zawodowe we Włoszech, mogą liczyć na sjestę. Jest to specjalny czas w ramach godzin pracy, który przeznaczany jest na odpoczynek. Wynika on z faktu, że klimat Włoch jest w pewnym przedziale godzinowym bardzo niesprzyjający. Ludzie są wtedy mało produktywni, także zdecydowanie lepiej jest udzielić im przerwy niż przytrzymywać w pracy. Bardzo ważne jest przy tym, że pracownicy zachowują w tym czasie prawo do wynagrodzenia. Przeważnie jest ono proporcjonalne do płacy, która jest płacona w przypadku wystąpienia przestoju w produkcji. Na ogół jednak w omawianym państwie istnieją bardzo dobre warunki bytowe, które przyciągają pracowników z każdego rejonu świata.

Koszty życia we Włoszech są stosunkowo niskie. Na ogół najgorzej jest przeżyć pierwszy miesiąc, ponieważ różnica między cenami polskimi oraz włoskimi może okazać się znaczna. Na ogół jednak artykuły pierwszej potrzeby są bardzo tanie. Dlatego osoby, które zamierzają wyjechać w celach zarobkowych do Rzymu lub innego włoskiego państwa, powinny w pierwszej kolejności zabrać środki higieny oraz inne niezbędne rzeczy z wyłączeniem pożywienia. Po uzyskaniu pierwszej wypłaty od właściciela firmy możliwe będzie sfinansowanie w zasadzie dowolnych wydatków. Dobrze jest także wcześniej zamówić bilet powrotny do kraju. Kolejki do kas na dworcach są znaczące, dlatego warto oszczędzić czas i zdobyć bilet powrotny wcześniej.

Infrastruktura kraju jest bardzo mocno rozbudowana. Sprawia to, że bardzo łatwo jest dostać się z hotelu pracowniczego do miejsca pracy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obcokrajowcy przybyli w celach zarobkowych mogą z powodzeniem korzystać z zniżek w transporcie publicznym. Dobrze jest także pamiętać, że ceny benzyny są stosunkowo niskie. Rząd włoski dba o to, aby akcyza była utrzymywana na równomiernym poziomie przez dłuższy okres czasu. Dzięki temu opłaca się przyjechać do pracy nawet własnym samochodem. W takiej jednak sytuacji konieczny jest zakup specjalnych winiet na autostradę. Ponadto nieodzowna wydaje się znajomość włoskich przepisów drogowych, które przewidują drakońskie kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia w ruchu pojazdów.

Na ogół pracodawcy nie wymagają od swoich pracowników biegłej znajomości języka włoskiego. Naród ten jest dobrze przygotowany do obsługi turystów z krajów anglojęzycznych. Oznacza to, że dzięki znajomości języka angielskiego można dogadać się praktycznie wszędzie. Należy jednak brać pod uwagę, że w rejonach wyludnionych miejscowa ludność będzie potrafiła porozumiewać się wyłącznie w języku włoskim. Na takie wyprawy warto wziąć ze sobą rdzennego Włocha, który będzie w stanie przekazać wszystkie informacje we właściwym języku. Są to jednak sytuacje incydentalne, które zdarzają się niezmiernie rzadko.

eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here