Leczenie niepłodności u mężczyzn

0
1904
Leczenie niepłodności u mężczyzn

Niepłodność w dzisiejszych czasach dotyka w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Aktualnie jednak schorzenie to nie jest wyrokiem i leczenie bezpłodności jest możliwe na kilka różnych sposobów.

Leczenie operacyjne

Leczenie niepłodności operacyjne stosuje się w momencie, kiedy jej przyczyną są wady wrodzone. Wtedy dokonuje się operacyjnej korekty narządów płciowych męskich, dzięki czemu zaczynają one funkcjonować prawidłowo i mogą być zdatne do zapłodnienia.

Leczenie farmakologiczne

Innym sposobem jest leczenie niepłodności farmakologiczne. Jest ono stosowane w momencie, kiedy przyczyną jej występowania są zaburzenia hormonalne, albo choroby, które mogą być leczone poprzez podawanie leków. W zależności od przyczyny, niepłodność można całkowicie wyeliminować, albo zwiększyć jakość produkowanego nasienia.

In vitro

W momencie, kiedy nie jest możliwe odpowiednie leczenie niepłodności, albo nie przynosi ono większych efektów, to rozwiązaniem może być sztuczne zapłodnienie. W tym przypadku plemnik jest bezpośrednio wprowadzany do komórki jajowej kobiety. Zazwyczaj sposób ten jest ostatecznością, jednak przynosi największe efekty.

Inseminacja lub elektroejakulacja

Jeżeli produkowanych plemników jest niewiele i na dodatek są one leniwe, co oznacza, że nie mogą zdążyć podczas owulacji lub mają problem z przedostaniem się przez śluz szyjkowy, rozwiązaniem jest inseminacja, czyli wprowadzenie plemników bezpośrednio do macicy, omijając tym samym wszelkie napotykane przeszkody. Są one wprowadzane za pomocą strzykawki i specjalnie przygotowanego cewnika. Sposób ten również jest związany ze sztucznym zapłodnieniem, jednak przynosi tak samo jak in vitro efekty.

Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych

Poza przyczynami pełnej niepłodności mogą wystąpić czynniki, które obniżają jakość męskiego nasienia. Oznacza to, że zapłodnienie jest trudniejsze. Mogą nimi być wszelkie używki, a szczególnie palenie papierosów, nadmierny stres, czy też nadmierny wysiłek fizyczny. Inną przyczyną może być przyjmowanie niezdrowego pożywienia każdego dnia. W tym przypadku, aby zwiększyć jakość nasienia i przyspieszyć proces zapłodnienia, należy wyeliminować z życia wszystkie wcześniej wymienione czynniki. Oznacza to, że należy odstawić wszelkie używki, unikać sytuacji stresowych, zaniechać uprawiania zbyt ciężkiego sportu. Poza tym ważne jest również zdrowe żywienie. Dla osób starających się o dziecko, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie dietetyka, który ułoży specjalną dietę, która może wpłynąć na zwiększenie jakości nasienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here