Zdrowe i smaczne odżywianie – czy jest to możliwe?

0
2108
Zdrowe i smaczne odżywianie - czy jest to możliwe?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie panuje niebywała moda na prowadzenie zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób promuje zdrowe odżywianie, wprowadzając do swojego jadłospisu dietetyczne produkty. Mimo to wciąż panuje błędne przekonanie, że zdrowa dieta jest raczej mało smaczna. W rzeczywistości jednak wcale nie musi tak być, o czym przekonuje niemal każdy blog o zdrowiu.

Warzywa i owoce w codziennej diecie

Za owocami takimi jak jabłka czy śliwki, które polecane są jako zdrowe zamienniki słodyczy, nie każdy przepada. Osoby takie wówczas błędnie dochodzą do wniosku, że dieta musi być oparta na niesmacznych dla nich produktach. W rzeczywistości jednak każdy może dopasować indywidualne założenia diety do własnych upodobań. Zamiast nielubianych jabłek można przecież wybrać jagody lub truskawki, które są zdecydowanie popularniejsze. Jedynymi owocami, na które trzeba uważać są banany – mają dużą zawartość cukru i jedzone w zbyt dużej ilości mogą zniweczyć zdrowe odzywianie.

Podobnie wygląda sprawa z warzywami. Całkowite wyeliminowanie ich z diety jest niewskazane, jako że bez nich ciężko jest przygotować pełnowartościowe danie. Dlatego osoby, dla których marchew lub buraki są niesmaczne, powinny sięgnąć po ogórki, pomidory, sałatę lub inne warzywa, które wpasowują się w ich gust.

Zdrowe odzywianie a rezygnacja z ulubionych potraw

Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie wcale nie oznacza rezygnacji z ulubionych potraw. Zazwyczaj wystarczy przyrządzać je w nieco inny sposób – gotowane lub pieczone mięso jest znacznie zdrowsze, niż smażone. W przypadku słodkich wypieków dobrym pomysłem może okazać się zamienienie mąki pszennej na zdrowszą mąkę jaglaną lub owsianą, a także zastąpienie klasycznego cukru zdrowym cukrem brzozowym. Takie zabiegi, choć jedynie w niewielkim stopniu zmienią smak potrawy, znacząco zmniejszą jej kaloryczność.

W internecie znaleźć można niejeden blog o zdrowiu, prezentujący gotowe przepisy na zdrowsze wersję tradycyjnych potraw. Na tego typu blogach można znaleźć nie tylko przepisy kulinarne, ale również sposoby na stopniowe wprowadzanie zasad zdrowego odżywiania, a także porady dotyczące dietetyki i aktywności fizycznej, które pozwalają na prowadzenie zdrowego trybu życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here