Las w środku biura lub mieszkania? Wpuść mech na swoją ścianę!

0
2301
Las w środku biura lub mieszkania? Wpuść mech na swoją ścianę!

Mogłoby się wydawać, że mech na ścianie nie jest czymś pożądanym, i że kiedy się pojawi, powinniśmy chcieć się go pozbyć. Nic bardziej mylnego! Mech, choć niepozorny, może zmienić naprawdę wiele zarówno w wyglądzie naszego otoczenia, jak w i naszym samopoczuciu. Dowiedz się, dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić i zaprosić go na własną ścianę!

Wertykalny ogród z mchu – na czym to polega?

Mech na ścianie wewnątrz pomieszczeń to widok, z którym można się zetknąć coraz częściej. Pionowe panele porośnięte mchem to prawdziwy hit w aranżacji przestrzeni. Ich instalacja wcale nie jest taka trudna! Wystarczy zamówić gotowe panele ozdobione mchem dekoracyjnym i po prostu przykleić je do upatrzonej ściany.

Oczywiście za taką usługę trzeba odpowiednio zapłacić – wykonanie ściany porośniętej mchem wymaga precyzji i cierpliwości. Mech wykorzystywany do paneli ściennych zbiera się ręcznie; roślina jest potem poddawana specjalistycznej obróbce. Wszystko po to, aby spreparowany mech wciąż wyglądał jak żywy i mimo upływu czasu nie zmienił swojej struktury ani barwy. Gotowy produkt przykleja się do płyty PCV albo MDF – dopiero w takiej postaci przesyła się go bezpośrednio do klienta.

Panele wyścielone mchem należy przymocować do wybranej ściany w mieszkaniu albo przestrzeni biurowej. Dobrze jest ustalić kwestię umiejscowienia mchu wcześniej – wtedy będzie można zaaranżować panel pod konkretne wymiary. Jeśli chodzi o instalację, wystarczy użyć kleju montażowego; oczywiście istnieje także opcja skorzystania z pomocy fachowca. Montaż jest jednak na tyle prosty i szybki, że bez problemu można się go podjąć samemu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby dobrze oczyścić i zagruntować ścianę, do której będziemy przytwierdzać panele z mchem. Jeśli chcemy przytwierdzić mech bezpośrednio do ściany, także jest to możliwe; w tym przypadku nie obejdzie się jednak bez wsparcia profesjonalistów.

Jakie gatunki mchu nadają się do ozdobienia ściany?

Dwa najpopularniejsze gatunki mchu, którymi ozdabia się panele, to mech leśny oraz chrobotek reniferowy. Ten pierwszy większość z nas kojarzy z wycieczek do lasu; więcej na temat tworzonych z niego ścian można przeczytać na 4Nature System – Mech na Ścianie. Drugi rodzaj porostu jest zaś odmianą o gąbczastej strukturze, która występuje na ziemiach Skandynawii. W ofercie rynkowej odnajdziemy także inne rodzaje zieleni, np. mech poduszkowy albo trawiasty. Od tego, na jaki mech na ścianie się zdecydujemy, zależy ostateczny efekt wizualny. Płaski mech leśny nawiązuje nieco do wyglądu leśnej ściółki; z kolei mech poduszkowy tworzy charakterystyczne, efektowne wybrzuszenia. Każdy stosowany mech jest konserwowany przy użyciu gliceryny, przez co zachowuje swój wygląd i miękkość na całe lata.

Największe zalety mchu na ścianie

Jakie zalety mają wertykalne ogrody z mchu? Przyjrzyjmy się największym korzyściom, jakie przynoszą nam tego rodzaju wertykalne ogrody:

1. Poprawa samopoczucia i zdrowia osób, które przebywają w ozdobionym pomieszczeniu

Już sam widok ściany z mchu działa na nas uspokajająco i odprężająco. Zieleń pozwala odpocząć zmęczonym oczom i doskonale poprawia humor. W 100% naturalny materiał jest całkowicie bezpieczny, także dla alergików. Nie przyciąga zanieczyszczeń i kurzu; nie wykorzystuje się do niego żadnych chemikaliów czy szkodliwych substancji. Docenią to zwłaszcza właściciele zwierząt domowych oraz rodzice małych dzieci.

2. Niezwykły efekt estetyczny

Mech na ścianie prezentuje się, jak nie z tej ziemi. Sprawia, że pomieszczenie wygląda baśniowo i powoduje, że sterylne, urządzone często na minimalistyczną modłę wnętrza nabierają więcej życia i energii. Ściany z mchu pasują do każdego wnętrza – świetnie komponują się z różnego rodzaju materiałami, od stali po drewno. Można je zamontować w salonie, sypialni, kuchni albo łazience. Oprócz tego, że cieszą nasze oczy, stanowią prezent także dla reszty naszych zmysłów – są miłe w dotyku, pięknie pachną lasem, a także chronią nasze uszy, co prowadzi nas do punktu trzeciego…

3. Polepszona akustyka

Mech na ścianie ma ogromny wpływ na akustykę w danym wnętrzu. Wertykalne ogrody pomagają skutecznie wyciszyć pomieszczenie. Taka izolacja potrafi być ogromną zaletą, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku albo dokucza nam charakterystyczny dla przestrzeni biurowych hałas.

4. Samowystarczalność

Uwaga, pora na główny punkt programu: decydując się na mech na ścianie zyskujemy wszystkie wymienione korzyści, przy czym nie wymaga to od nas żadnego wysiłku! Tak, to prawda – wertykalne ogrody z mchu nie wymagają absolutnie żadnej pielęgnacji, co stanowi doskonałą informację dla wszystkich zapominalskich, zapracowanych i wiecznie zajętych osób. Nie musimy martwić się podlewaniem, przycinaniem i innymi obowiązkami. Wystarczy jedynie zadbać o utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%, przy czym dokładnie taka wilgotność występuje w normalnych warunkach pokojowych. Nie dość, że nie trzeba wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, to są one wręcz niewskazane. Nie wolno pryskać mchu wodą, wystawiać go na silne słońce ani przycinać. Dekoracyjny mech nie odrasta, więc należy się z nim obchodzić szczególnie delikatnie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here