E jak egzema

0
2481
E jak egzema

Choroby skóry to niezwykle dokuczliwy problem, z którym muszą mierzyć się nie tylko pacjenci, ale także dzisiejsza medycyna i farmakologia – świadczy o tym chociażby ogromna popularność tematów w Internecie, związanych z różnorodnymi schorzeniami skórnymi.

W sieci można znaleźć mnóstwo zapytań, opisów przypadków, w których jak mantra powtarzają się te same pytania – skąd się to wzięło i dlaczego zalecone przez lekarza leki, maści, kosmetyki nie pomagają złagodzić objawów? Często okazuje się, że osoby dotknięte chorobami skóry odwiedzają na przestrzeni lat wielu lekarzy, a proponowane przez nich terapie okazują się nieskuteczne.

Zapalenie skóry – przyczyny są różne

Egzemą nazywa się potocznie przewlekły, a czasami ostry stan zapalny skóry o charakterze nieinfekcyjnym, który może występować w postaci wyprysku kontaktowego, atopowego lub łojotokowego. Występuje bez względu na wiek i przeważnie jest długotrwały – naprzemiennie z okresami zaostrzeń występuje remisja, w której objawy mogą ustąpić nawet całkowicie. Do głównych symptomów egzemy w różnych momentach jej trwania należą:

  • Obrzęk skóry i zaczerwienienie
  • Zmiany rumieniowe w tendencją do łuszczenia
  • Nadmierna suchość
  • Pęcherzyki i gródki
  • Lichenizacja i nadżerki
  • Uciążliwy świąd

Przyczyny występowania egzemy nie zostały do tej pory definitywnie wyjaśnione, wyróżnia się jednak dwie grupy czynników, które powodują stan zapalny:

  • Endogenne – związane z dziedziczeniem i słabą działalnością układu odpornościowego
  • Egzogenne – związane z alergią, głównie na czynniki zewnętrzne

Niezwykle istotny w diagnostyce chorób skóry jest wywiad oraz historia leczenia, jeśli takowa istnieje. Te informacje, jeśli będą rzetelne oraz obserwacja zmian skórnych i ich rozmieszczenia mogą pomóc w znalezieniu przyczyny i zasugerować specjaliście odpowiednią diagnozę.

Egzema – profilaktyka i leczenie

O wiele łatwiejsze jest leczenie egzemy o podłożu alergicznym – wtedy, znając czynnik alergizujący lekarz dobiera odpowiednie leki, najczęściej antyhistaminowe oraz kurację miejscową z zastosowaniem maści, kremów lub dermokosmetyków (np. https://www.apteka-melissa.pl/producent/bioderma.html). W przypadku wyprysków skórnych o niezidentyfikowanej przyczynie wewnętrznej, oprócz leczenia farmakologicznego i miejscowego podstawą jest przede wszystkim profilaktyka, a więc unikanie sytuacji stresowych, przegrzewania organizmu oraz kontaktu ze sztucznymi i drażniącymi materiałami, używanie delikatnych środków czystości i kosmetyków do pielęgnacji (głównie emolienty). W tym przypadku najważniejsza jest konsekwencja – stosowanie się do zasad, odpowiednia higiena i dbałość o podrażnioną skórę, utrzymywanie całego organizmu w dobrej kondycji a także regularne stosowanie preparatów zaleconych przez lekarza może przyczynić się do szybszego osiągnięcia stanu remisji, a co za tym idzie – poprawy komfortu życia.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here