Kryteria wyboru maty chłodzącej dla psów

0
919
Kryteria wyboru maty chłodzącej dla psów

Postanowiłeś zainwestować w matę chłodzącą dla swojego psa? Teraz pewnie stoisz przed wyborem konkretnego modelu. Tym bardziej powinieneś przeczytać przygotowany przez nas artykuł. Odpowiadamy w nim na pytania:

  1. Jak działa mata chłodząca dla psa?
  2. Jakie wyróżniamy typy mat chłodzących?
  3. Czym kierować się podczas wyboru maty chłodzącej?

Odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią Ci dokonanie ostatecznego wyboru maty chłodzącej dla swojego pupila.

Jak działa mata chłodząca dla psa?

Mata chłodząca ma formę wyściółki, której zadaniem jest ochłodzenie psa. Na rynku dostępne są różne rodzaje mat chłodzących. Działają one w nieco inny sposób, ale ich zadanie jest zawsze identyczne. Mają przywrócić optymalną temperaturę ciała psa w możliwie krótkim czasie.

Maty chłodzące działają na zasadzie przenoszenia energii cieplnej z jednego przedmiotu na drugi. Jeżeli zwierzę położy się na podłodze, która ma niższą temperaturę niż ciało Twojego psa, to ciepło będzie przepływać od jego ciała do podłogi. Przepływ energii cieplnej zatrzyma się w momencie, kiedy wyrówna się różnica temperatur pomiędzy ciałem psa a podłogą.

Jakie wyróżniamy typy mat chłodzących?

Na rynku dostępne są różne rodzaje mat chłodzących. Wśród nich warto wymienić:

– maty na bazie wody,

– podkładki z lodem,

– maty z żelem chłodzącym aktywowanym ciśnieniowo,

– maty wykonane z materiałów zmiennofazowych,

– maty z materiałów organicznych.

Maty na bazie wody wypełnia się zimną wodą z kranu. Tego typu produkty są w 100% bezpieczne. Nie zawierają żadnych substancji chemicznych, które mogłyby być toksyczne dla zwierzęcia. Ponadto woda poprawia jakość snu.

Alternatywą dla mat na bazie wody są podkładki z lodem. Pakiety lodu należy zamrozić przez noc i rano włożyć do maty. Pewną wadą maty z lodem jest fakt, że na początku może ona wywoływać dreszcze i dyskomfort. Uczucie to ustępuje wraz z topnieniem lodu.

Zaletą mat z żelem chłodzącym jest jego aktywacja pod wpływem ciężaru ciała zwierzęcia. Musisz jednak uważać, aby żel pod naciskiem nie wydostał się na zewnątrz.

Materiały zmiennofazowe zawierają specjalną substancję chemiczną. Jej zadaniem jest pochłanianie lub uwalnianie energii cieplnej. Alternatywą do zaawansowanej technologii materiałów zmiennofazowych są substancje organiczne. Pomimo prostoty one również mogą bardzo efektywnie chłodzić ciało Twojego pupila.

Czym kierować się podczas wyboru maty chłodzącej?

Przy wyborze maty chłodzącej dla psa powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Na tej liście powinny znaleźć się następujące elementy:

– efektywność cieplna – wpływa na nią przekrój maty, właściwości fizyczne podłoża użytego w macie oraz gradient temperatury pomiędzy podłożem a zwierzęciem,

– trwałość – mata chłodząca powinna być wytrzymała na gryzienie i drapanie,

– łatwość czyszczenia – dobrym wyborem będzie mata wykonana z materiałów wodoodpornych, którą można przecierać na mokro,

– rozmiar maty – mata chłodząca musi być dostosowana do wielkości Twojego psa,

– mobilność maty – dla wielu osób atutem jest możliwość szybkiego zwinięcia maty i zabrania jej ze sobą na wycieczkę z psem,

– bezpieczeństwo maty – mata chłodząca nie powinna zawierać żadnych substancji toksycznych, które mogłyby wpływać negatywnie na zdrowie zwierzęcia.

Wysokiej jakości, bezpieczne i estetyczne maty chłodzące dla psów są dostępne w sklepie internetowym zooglobe.pl. Na stronie sklepu znajdziesz duży wybór mat chłodzących o różnych rozmiarach. Dzięki temu bez trudu wybierzesz produkt idealnie dopasowany do Twojego pupila.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here