Czas postawić na efektywne i zdrowe ogrzewanie

0
1615
zdrowe ogrzewanie

Sezon jesienno-zimowy w pełni. Szukamy sposobów na to, by dogrzać domowe wnętrza, gdy klasyczne kaloryfery nas nie zadowalają. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, a pośród nich znajdują się promienniki podczerwieni. Coraz bardziej popularne i chętnie stosowane. Dlaczego warto postawić na tę metodę ogrzewania domowych pomieszczeń?

Promienniki podczerwieni – energooszczędne

Czy grzejniki wykorzystujące energię elektryczną, by zapewnić komfort cieplny w domu, mogą być energooszczędne? Okazuje się, że tak. Do wyboru mamy bowiem promienniki podczerwieni, które, choć wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, tak naprawdę pobierają prąd przez krótki czas. Jak to się dzieje?

Termostaty, w które zaopatrzone są grzejniki tego typu, pozwalają na ustawienie pożądanej temperatury. Grzejnik nagrzewa się do ustalonego poziomu temperatury, po czym przestaje korzystać z energii elektrycznej. Ciepło w domu rozprowadzane jest dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Dzieje się to na zasadzie pochłaniania promieniowania przez ludzi i zwierzęta, a także wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Następnie fale podczerwieni przekształcane są na ciepło i oddawane w tej postaci.

Źródłami ciepła stają się niejako mieszkańcy, ponadto całe wnętrza. Nawet budynek mieszkalny! Tak uzyskane ciepło utrzymuje się przez długi czas. Można zatem finalnie oszczędzać, choć korzystając z energii elektrycznej.

Zalety promienników podczerwieni

Energooszczędność to jedna z wielu zalet promienników podczerwieni, które oferuje sklep Econovli. Kolejną jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach na stałym poziomie, bez wahań pomiędzy podłogą a sufitem. Ten element należy do wad pozostałych systemów grzewczych. Różnice w odczuwanym cieple mogą bowiem wynosić nawet 10 stopni C między podłogą a sufitem, przez co zmniejsza się komfort termiczny. Promienniki niwelują tę wadę.

Wykorzystanie promieniowania podczerwonego oznacza, że podczas ogrzewania domowych wnętrz nie dochodzi do cyrkulacji powietrza. Znad grzejników nie unosi się kurz, który jest siedliskiem zarazków. To dobra informacja dla astmatyków oraz alergików. Brak zbierających się drobin kurzu na grzejniku, oznacza także, że nie dochodzi do jego spiekania na powierzchni urządzenia, co ma miejsce w przypadku zastosowania klasycznych metod grzewczych.

Uzyskiwane w ten sposób ciepło niweluje ewentualną wilgoć, która jest groźna zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla konstrukcji budynków. Może bowiem powodować powstawanie pleśni i grzybów, a co za tym idzie, osłabianie konstrukcji ścian, sufitów i podłóg.

Design

Nie sposób pominąć wyglądu promienników podczerwieni. Mamy do czynienia z urządzeniami, które można instalować na ścianach, ale i sufitach, praktycznie w dowolnych miejscach. Ponadto są one designerskie, nowoczesne i wpisują się w modne aranżacje wnętrz. Można nawet pokusić się o ukrycie promiennika za obrazem bądź grafiką, aby osiągnąć jeszcze ciekawsze efekty wizualne.

Jeśli zależy nam komforcie termicznym, oszczędnościach oraz estetyce grzejników, postawmy na promienniki podczerwieni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here