Ile trwa żałoba po babci

0
4491
ile trwa żałoba po babci

Utrata babci to dla wnuczków dramat. Tym bardziej, jeśli babcia była dla nich bardzo bliska. Nie w każdym przypadku tak jest. Dzisiaj babcie mogą dla swoich wnuków nie mieć czasu. Nie chce im się z nimi bawić, nie chcą nawet z nimi przebywać. Dawniej babcia była zaraz po mamie, a nawet była bardziej wyrozumiała od mamy. Wnuki kochały babcie, bo wiedziały, że zawsze będzie stała za nimi i będzie ich bronić.

Jeśli taką babcie stracimy to jest naprawdę strata na całe życie i ze śmiercią takiej osoby bardzo, ale to bardzo trudno się pogodzić. Według naszej katolickiej wiary żałoba powinna trwać trzy miesiące, ale czy to ma sens? Czy właśnie w ten sposób trzeba do tego podchodzić? Żałoba to nasza prywatna sprawa i trzeba o tym pamiętać. Dzisiaj robimy wiele rzeczy na pokaz, dlatego i żałoba stała się taką formą pokazania się, ale tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z żałobą.

Ubiór żałobny

Przyjęło się, że ubieramy się w tym czasie na czarno, ale czy to jest wymóg? Oczywiście, jeśli ktoś nas zobaczy na ulicy to wie, że jesteśmy w żałobie, ale przecież możemy nie demonstrować tego wszystkiego. Żałobę mamy w sercu i jeśli naprawdę kochaliśmy babcie to nie będziemy po trzech mięsach mogli powiedzieć, że wszystko jest w porządku i że idziemy dalej przez życie. Często zajmuje to długie lata, a zdarza się, że nigdy z tej żałoby nie wyjdziemy.

świeczki smutek

Wszystko zależne jest do tego, jakie relacje z babcią nas łączyły. Babcia to przecież wyjątkowa osoba, która z nami piecze ciasteczka, chodzi na spacery, bawi się, a jak coś przeskrobiemy to nas broni. W dorosłym życiu można iść do babci i sobie porozmawiać, wyżalić się i wtedy nasze życie jest o wiele łatwiejsze. Nagły brak takiej osoby może być szokiem, dlatego im później to nastąpi tym lepiej dla nas i naszego życia. Właśnie tak to wygląda w praktyce, że żałoba trwa dokładnie tyle ile my uważamy, że trwać powinna. Nikt nam nie będzie niczego narzucał, bo to my o tym decydujemy i wiemy, co czujemy i jak się czujemy.

Ważne wydarzenie, a żałoba

Zdarzają się takie sytuacje, że mamy brać ślub i ma być wesele, a tydzień przed umiera babcia i co wtedy? Wiele osób decyduje się wtedy na spędzenie w żałobie całej uroczystości. Ślubu i wesela nie da się dzisiaj przełożyć, bo wszystko jest już przygotowane, a kolejki są bardzo długie i nie ma szans żeby za trzy miesiące wrócić. Warto wtedy zadać sobie pytanie, co by na to powiedziała nasza babcia? Może jest nawet możliwość porozmawiania z nią na łożu śmierci? Na pewno większość babć powie nam, że mamy się dobrze bawić, bo to jest uroczystość jedyna w swoim rodzaju.

Tak też powinniśmy zrobić, bo przecież żałobę można będzie przeżywać na różne sposoby. Oczywiście, jeśli są to urodziny albo imieniny albo dyskoteka to można to przełożyć. Oczywiście w każdym z tych przypadków zadajemy sobie to samo pytanie, a co by na to powiedziała babcia? Jeśli wiemy, że cieszyłaby się z naszego szczęścia to warto dać jej radość bez względu na to gdzie teraz przebywa. Nie można każdego traktować w ten sam sposób, bo każdy ma do tego inne podeście. Nie można też oceniać młodych, bo bawią się na swoim weselu. To ich sprawa i oni najlepiej wiedzą jak powinna taka żałoba wyglądać. Trzeba to uszanować, bo sami nie wiemy jak my byśmy w tej sytuacji postąpili.

żałoba po babci

Utrata kogoś bliskiego

Każdy z nas przez to przejdzie, dlatego trzeba być na to przygotowanym, ale czy to w ogóle jest możliwe? Niestety, ale nie da się do tego przygotować, bo zawsze mamy nadzieje, że będzie wszystko dobrze. Niestety, ale kiedyś ten dzień musi nadejść. Może w takim razie zacząć traktować każdy dzień jak ostatni z tą osobą, którą kochamy? Może trzeba się bawić swoim życiem, a nie tylko na nie narzekać? Naprawdę warto spróbować to zrobić, a wtedy, kiedy taka osoba odejdzie to będziemy wiedzieli, że spędziliśmy z nią tyle czasu ile było tylko można i jesteśmy bardzo zadowoleni. Ta osoba też będzie z tego zadowolona.

Dzisiaj o tym właśnie zapominamy, bo mamy Internet i telefony, a babcia jest gdzieś na boku. Dopiero, kiedy jej zabraknie to czujemy pustkę, ale wtedy na naprawianie wszystkiego jest już zdecydowanie za późno. O wszystkim trzeba myśleć już dzisiaj, a wtedy nie będziemy żałować swoich decyzji. Mało, kto właśnie tak postępuje, dlatego my możemy być inni. Na pewno mamy jeszcze babcie, dlatego warto się z nią skontaktować i porozmawiać. Jeśli jest blisko nas to można do niech pojechać i posiedzieć tak długo jak trzeba. Babcia na tym bardzo dużo zyska, ale co ważne i my zyskamy i właśnie o to w tych kontaktach z babcią najbardziej chodzi.

[Głosów:13    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here