Frezy składane i głowice na płytki wymienne

0
1226
Frezy składane i głowice na płytki wymienne

Frezy do frezarek dzielimy ze względu na budowę, sposób mocowania na: frezy nasadzane i frezy trzpieniowe. Frezy palcowe do stali ( https://artykulytechniczne.pl/frezy.html ) są narzędziami posiadające swój własny trzpień jak i część skrawającą.

Te frezy są prawie samodzielnymi narzędziami, do wykonywania pracy potrzebują tylko oprawki, która ma możliwość mocowania chwytów walcowych gładkich. Chwyty gładkie również możemy podzielić na dwa rodzaje: gładkie i ze spłaszczeniem Weldona. Spłaszczenie Weldona stosuje się przy większych średnicach narzędzia i ma ono na celu uniemożliwienie obrotu narzędzia w oprawce podczas pracy.

Frezy palcowe do stali

Frezy składane czyli ulepszone frezy palcowe do stali

Frezy nasadzane do stali są narzędziami niesamodzielnymi, składanymi. Do wykonywania pracy potrzebują odpowiednich trzpieni frezarskich, które mocowane są pomiędzy frezem a wrzecionem tokarki lub frezarki. Wprowadzone frezy nasadzane aby zmniejszyć koszty produkcji. Frezy nasadzane do metalu są od średnicy fi 40 mm aż do 125 mm. Produkowane są one ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS bądź ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Jego obecność zwiększa odporność ostrzy na wszelkie uszkodzenia i ma większą tolerancje na wysokie temperatury. Pozwala nam na pracę w stali nierdzewnej, żeliwie trudnym jak i niekorzystnych warunkach skrawania. Jednak kobaltu nie może być zbyt wiele bo jego nadmiar może osłabić narzędzie i może prowadzić do jego wykruszeń i właśnie dlatego jest go tylko 5%. Narzędziem wykonanym z HSS możemy obrabiać stal jak i stal konstrukcyjną do ok 35 HRC. Stal szybkotnąca kobaltowa HSSE bądź HSSC jest twardsza od samej stali szybkotnącej o 2-4 HRC. Są także frezy nasadzane, które produkowane są z węglików spiekanych i stosuje się je do pracy na maszynach CNC. Największym plusem frezów składanych jest możliwość wymiany samej części, która najszybciej się zużywa bez konieczności wymiany reszty części freza jeśli nie ma takiej konieczności.

Głowice frezarskie, do czego one służą?

Głowice frezarskie są  narzędziami skrawającymi, służą one głównie do planowania jak i do obróbki powierzchni bocznych. Płytki skrawające mocowane są w przeznaczonych na nie gniazdach.

Głowice frezarskie

Głowice frezarskie z wymiennymi nożami (czyli wymiennymi ostrzami ) stosuje się do obróbki zgrubnej jak i średnio dokładne, a przy użyciu odpowiednich płytek można wykonać obróbkę wykańczającą. Głowice te występują występują w większej średnicy od fi 40 mm aż do fi 400 mm. Głowice wyróżniamy pod względem różnych kątów przyłożenia, najbardziej popularne jest przyłożenie 90 stopni oraz głowica frezarska 45 stopni, dostępne są również kąty przyłożenia: 75 stopni, 43, 67 oraz 88 stopni. Głowice do pracy potrzebują odpowiedniego trzpienia frezarskiego, który jest mocowany pomiędzy wrzecionem maszyny a głowicą frezarską, lecz głowica frezarska wraz z trzpieniem nie występują w komplecie i są one zupełnie oddzielnymi narzędziami. Do każdej głowicy należy odpowiednio dobrać trzpień pasujący do modelu według otworu mocującego w głowicy jaką posiadamy, a może ona mieć wymiar ti 16mm, 22,27, 32,40 jak o 60 mm. Największym producentem głowic frezarskich w Polsce jest firma Dolfamex z Zielonej Góry oraz firma Pafana z Pabianic. Producenci posiadają narzędzia wysokiej jakości.

Jednym z najbardziej popularnych głowic są to głowice frezarskie do planowania ( sklep online ) i są one w dwóch wersjach wymiarowych: TPKN 2204 PPR i mniejsze TPKN 1603 PPR. PPR oznacza którą stroną płytka tnie, w tym przypadku jest to płytka prawo-tnąca. Ma on specjalne fazowanie na narożu, dzięki któremu powierzchnia obrabiana ma mniejszą chropowatość.

głowice frezarskie do planowania

Do dyspozycji jest coraz więcej głowic frezarskich do: metalu, stali, żeliwa oraz materiałów hartowanych i żaroodpornych i są to frezy składane z wymiennymi płytkami skrawającymi bo to właśnie one decydują w jakim materiale można wykonywać pracę ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-skladane.html ).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here