Co robić na domowej kwarantannie?

0
1001
Co robić na domowej kwarantannie

Obowiązek kwarantanny dotyczy wszystkich osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną lub z podejrzeniem infekcji wirusem SARS-CoV-2. Przymusową kwarantanną objęci zostają również wszyscy wspólnie zamieszkujący z osobą objętą izolacją. Czasowe odosobnienie ma na celu zapobieganie rozszerzaniu się epidemii. W tym czasie należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Jak one wyglądają i czym można się zająć w trakcie pobytu na kwarantannie. Czy domowa kwarantanna musi wiązać się z nieprzyjemnym przymusem?

Na czym polega kwarantanna?

Koronawirus w ogromnym tempie rozprzestrzenia się po całym świecie. Celem kwarantanny jest zahamowanie tego procesu i niedopuszczenie do zakażenia większej liczby osób. Daje to możliwość bieżącego monitorowania stanu zdrowia przez odpowiedni okres. Czas pobytu w domu, określony jest za pomocą przepisów oraz zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i wynosi 14 dni. W tym czasie nie można opuszczać swojego domu. Zakupy powinno wykonywać się za pomocą internetu lub też korzystać z pomocy osób bliskich, które pozostawią je przed drzwiami mieszkania.

Do zaleceń należy podchodzić w sposób bardzo poważny. Nieprzestrzeganie zasad określonych przez Ministerstwo Zdrowia, skutkować może nawet nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego.

Postępowanie w trakcie kwarantanny

Domowa kwarantanna wiąże się z określonymi obowiązkami. Osoby przebywające na niej, powinny regularnie mierzyć temperaturę swojego ciała. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak na przykład gorączka, duszności lub kaszel, należy o takim fakcie poinformować stację sanitarno-epidemiologiczną. Można także osobiście zgłosić się na oddział zakaźny, unikając jednak transportu publicznego. Więcej informacji na temat zasad postępowania znaleźć można za pośrednictwem serwisu Adamed.expert.

Czym zająć się w trakcie odbywania kwarantanny?

Pobyt w domu można wykorzystać na różne sposoby. To dobry moment żeby na chwilę zwolnić i przeznaczyć ten czas na coś pożytecznego. Warto nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć swoją wiedzę z wybranych dziedzin. Z uwagi na swoją sytuację, można między innymi zdobywać regularne informacje na temat panującej pandemii. Koronawirus w dalszym ciągu jest bowiem przedmiotem badań naukowców. Wiedzę najlepiej zdobywać ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł, takich jak serwis Adamed.expert.

To również dobry moment na spędzenie czasu ze swoją rodziną. Szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawia, że nie zawsze pojawia się możliwość poświęcenia sobie wystarczającej uwagi.

Należy pamiętać również o tym, że wielogodzinne przebywanie w domu, nie wpływa w pozytywny sposób na naszą formę, zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego też świetnym pomysłem będzie również wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here