Co można zdobić techniką decoupage?

0
1292

Decoupage to bardzo popularne hobby. Coraz więcej pań, a czasem nawet i panów, spędza w ten sposób swój wolny czas. Taka aktywność nie tylko rozwija umiejętności manualne, ale i kreatywność, a także świetnie relaksuje. Co można ozdobić tą techniką?

Czym jest decoupage?

Decoupage to technika zdobienia określonych przedmiotów przy użyciu serwetek. Oczywiście nie polega to po prostu na posmarowaniu serwetki klejem i przyłożeniu jej do dowolnej powierzchni. Aby zdobienie było trwałe i efektowne, należy najpierw odpowiednio przygotować podkład, zaimpregnować powierzchnię, nałożyć kilka warstw farb, a potem dopiero właściwie nałożyć serwetkę, którą dodatkowo pokryjemy specjalnymi preparatami.

Najpopularniejsze drewno

Najbardziej popularnymi przedmiotami, zdobionymi techniką decoupage, są wszelkie, drewniane elementy. W taki sposób zmieniamy wygląd mebli kuchennych, szafki nocnej, stołu i innych, większych obiektów. Z użyciem decoupage’u odświeżamy też wygląd drewnianych wieszaków w szafie, klamerek do prania, a nawet drewnianych zakładek do książek. Często przygotowujemy również w ten sposób prezenty dla najbliższych. Z pewnością każdy upominek będzie wyglądał znacznie lepiej, jeżeli włożymy go do samodzielnie ozdobionego pudełka. Drewniane szkatułki doskonale się prezentują z takimi ozdobami, a jednocześnie, ze względu na płaską powierzchnię, nie sprawiają wiele trudności.

A może ozdobić w ten sposób szkło?

Drewno to jednak nie jedyny materiał, który może zostać ozdobiony techniką decoupage. Coraz częściej w ten sposób zmienia się wygląd szklanych powierzchni. Jeżeli na przykład posiadasz dość „zbierankową” zastawę kuchenną, możesz przy użyciu serwetek, stworzyć z nich jednolity zestaw. Serwetkami ozdobimy zarówno szklanki, kieliszki, talerzyki, filiżanki, karafki, dzbanki do herbaty, półmiski i wiele innych elementów. Z kolei, jeżeli zależy Ci na efektownym wyglądzie Twojej spiżarni, możesz w ten sposób przygotować słoiki do zapraw. Pomyśl, jak świetnie będą wyglądały słoiki z powidłami z naklejonymi na nie śliwkami.

Plastik, guma, ceramika – wszędzie sprawdzi się decoupage

Decoupage sprawdzi się również do ozdobienia elementów plastikowych, gumowych i ceramicznych. W ten sposób możesz zatem wykonać efektowny gadżet do Twojego domu i ogrodu. Popularne jest na przykład zdobienie techniką decoupage doniczek na kwiaty. W ten sposób wyglądają one doskonale, nawet bez zastosowania odpowiedniej osłonki. Tak naprawdę zatem w decoupage ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here