Racjonalne leczenie nadpotliwości. Kiedy sięgnąć po tabletki?

0
1574
Racjonalne leczenie nadpotliwości. Kiedy sięgnąć po tabletki?

O nadmiernej potliwości (hiperhydrozie) mówimy wtedy, gdy pot występuje obficie i niezmiennie mimo braku zbytniego stresu, ciepła czy wysiłku fizycznego. Organizm produkuje więc więcej potu, niż potrzeba mu do normalnego ochłodzenia ciała. Plamy na plecach czy pod pachami nie wyglądają elegancko, ale leczenie nadpotliwości to problem nie tylko estetyczny. Rozregulowana praca gruczołów potowych może być symptomem niedoboru jakiegoś składnika, zaburzeń hormonalnych lub choroby. Dlatego, gdy zaczyna budzić niepokój, najlepiej udać się do lekarza. Cukrzyca, nadczynność tarczycy, a nawet niektóre nowotwory mogą objawiać się problemami z potliwością, dlatego lepiej jest wykonać badania profilaktyczne, by wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Tabletki na potliwość regulujące wydzielanie potu. Jak z nich korzystać

Ci, którzy sami borykają się z podobnymi kłopotami, dobrze wiedzą, że nadmierne pocenie się jest niezwykle uciążliwe w życiu codziennym. Ciągła kontrola stanu ubrań czy własnego zapachu, dla nikogo nie byłaby komfortowa. Leczenie nadpotliwości może więc pozwolić dotkniętemu tym schorzeniem bez stresu wrócić do swoich zwyczajowych czynności — wyjść do pubu bez obaw o plamy potu i mokre czoło czy umówić się z dziewczyną. Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów terapeutycznych jest suplementacja farmakologiczna, prowadzona pod kontrolą specjalistów. Skuteczność tabeletek na pocenie (beta-blokerów lub blokerów kanałów wapniowych) opiera się na tym, że blokują one wydzielanie się potu, a nie niwelują jego ilość czy zapach. Wskazane są, szczególnie gdy „pacjent” skarży się na problemy na całym ciele i trudno byłoby działać miejscowo.
W przypadkach, gdy problemy mają podłoże psychiczne i emocjonalne, mogą też pomóc lekkie tabletki uspokajające, których „skutkiem ubocznym” jest też wyciszenie gruczołów wydzielniczych.

Tabletki na potliwość nie mogą być jednak podstawą terapii, bo leczą jedynie objawy, a nie przyczyny problemów. Są dobrym wyjściem, by bez wstydu uczestniczyć w życiu społecznym, ale skuteczność tabeletek na pocenie obarczona jest też niestety kilkoma skutkami ubocznymi. Z tego powodu niewskazane jest zażywanie ich przez dłuższy okres niż kilku tygodni, lub stosowanie z przerwami. Pacjenci, którzy skarżą się raczej na problemy miejscowe, z okolicami pach np., mogą sięgnąć po działające na podobnej zasadzie kremy i antyperspiranty do działania zewnętrznego. Ich łączenie z tabletkami na potliwość skonsultować warto z farmaceutą.

Domowe wsparcie leczenia – kąpiele i dieta

By przyspieszyć leczenie nadpotliwości, a zwłaszcza zminimalizować przykre efekty schorzenia, warto sięgnąć też po naturalne terapie wspomagające, które łączyć można z tabletkami na potliwość. Regularne kąpiele z dodatkami specjalnych mieszanek ziołowych, mogą nieco załagodzić problem. Działanie przeciwpotliwe wykazują np. szałwia, skrzyp polny czy pokrzywa, mające też szereg innych zalet zdrowotnych. Specjalizujący się w ziołolecznictwie zalecają też picie herbaty rumiankowej, która pomaga wyregulować gospodarkę hormonalną, współodpowiedzialną za pocenie. A czego należałoby unikać, by nie pogłębiać nadmiernej potliwości? Na pewno mocnej kawy, mocnej herbaty czy używek, przyspieszających krążenie. Nie wskazane są też pikantne przyprawy i częste spożywanie czerwonego mięsa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here