Popyt na magazyny największy w historii!

0
714
Popyt na magazyny

Rynek magazynowy w czasach pandemii radzi sobie dobrze – rozwój branży e-commerce sprawił, że poszerza się bardzo dynamicznie. Wyniki z 2021 roku są jak dotąd najlepsze w historii. Popyt brutto w pierwszych sześciu miesiącach przewyższył 3,41 mln mkw. To rekordowy wynik półroczny.

Rekordowy wynik półroczny

Jest to najwyższa wartość w całej historii polskich magazynów. Popyt rośnie nie tylko na obiekty będące na terenach Wielkiej Piątki, na znaczeniu zyskują także inne lokalizacje – jak m.in. magazyny do wynajęcia Zielona Góra, Szczecin, Lublin czy Konin. Rynek magazynowy w Polsce utrzymuje tempo wzrostu bijąc kolejne rekordy popytu.

Inne regiony o dużym potencjale

Z powodu zagospodarowania już wielu terenów, deweloperzy zaczynają coraz więcej budować w innych regionach, które – jak się okazało – mają duży potencjał. Poza tym muszą wyróżniać się innymi cechami – konieczne są m.in. dobre połączenia komunikacyjne oraz dostęp do siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników. Przystępne stawki najmu są zaś przewagą nad kluczowymi lokalizacjami.

Ponad 3 miliony mkw. magazynów w budowie

Polska rejestruje drugą co do wielkości aktywność deweloperów w Europie. I półrocze było rekordowe także pod względem aktywności budowlanej nieruchomości komercyjnych. Rosnący popyt to nowe wymagania przed deweloperami, którzy nie nadążają z realizacją kolejnych obiektów czy etapów budowy. Rekordowy wynik to nie wszystko – aż ponad 3 miliony mkw. magazynów w Polsce jest obecnie w budowie. Wzrost zasobów rynku napędzany jest m.in. przez dużą aktywność najemców.

Rekordowa podaż 1,14 mln mkw

Popyt na magazyny na poziomie 3,15 miliona mkw. i podaż 1,14 mln mkw. to najlepsze wyniki dla I półrocza w historii rynku magazynowego. W najbliższych miesiącach spodziewamy się już przełamania granicy 22 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Regionami z największą podażą powierzchni magazynowej w Polsce są Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk i Polska Centralna. Dodajmy, że Górny Śląsk zajmuje pierwsze miejsce również pod względem powierzchni magazynowej będącej aktualnie w budowie.

Nie tylko znane i cenione lokalizacje

Nowe magazyny i hale produkcyjne stawiane w różnych lokalizacjach – są to m.in. magazyny Zielona Góra, okolice Warszawy, Szczecin, Górny i Dolny Śląsk. W całej Polsce branża ta rozwija się niezwykle szybko – tak wysokiego popytu jeszcze w Polsce nie było na magazyny. Oznacza to również, że w górę pójdą stawki. Mimo to przewidywany jest cały czas wzrost popytu na rynku magazynowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here