Jak SPF w kremie przeciwsłonecznym działa na naszą skórę?

0
1027
filtr spf w kremie przeciwsłonecznym
fot. Pixabay.com

Polskę właśnie nawiedza fala upałów. Krem przeciwsłoneczny jest więc naszym obowiązkowym kosmetykiem. Gdy go wybieramy, sprawdzamy, jak wysoki ma filtr SPF. Co to właściwie oznacza? Jak SPF chroni naszą skórę? Przed czym dzięki niemu możemy się ustrzec? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/czym-jest-spf-i-jak-chroni-twoja-skore-przed-sloncem/

SPF  – co to takiego?

SPF to nic innego jak czynnik ochrony przeciwsłonecznej. Od jego wysokości zależy to, jak dobrze chroniona jest nasza skóra. Przed czym jednak tak naprawdę musimy ją chronić? Przede wszystkim przed dwoma rodzajami promieniowania słonecznego:

  • promienie UVA – są odpowiedzialne za uszkodzenia skóry, powstałe w trakcie jej opalania, a także za powstawanie zmarszczek i starzenie się komórek. Mogą również przyczyniać się do powstawania oparzeń słonecznych.
  • promienie UVB – odpowiedzialne są za powstawanie oparzeń słonecznych, a także za rozwijanie się nowotworów skóry.

Numer filtra przeciwsłonecznego określa, w jakim stopniu chroni on przed promieniowaniem UVB. Jeśli natomiast na opakowaniu przeczytamy, że krem przeciwsłoneczny z filtrem ma szerokie spektrum działania, oznacza to dla nas, że ochroni nas również przed działaniem promieni UVA.

Jak interpretować liczbę, która oznacza SPF? Krem przeciwsłoneczny z filtrem 30 dopuszcza do naszej skóry około 3 procent promieni UVB, natomiast ten z filtrem 50 około 2 procent. Sama liczba natomiast oznacza, ile promieniowania UV i w jakim czasie, będzie oddziaływać na naszą skórę, jeśli użyjemy kremu przeciwsłonecznego zgodnie z zaleceniami producenta, w porównianiu z tym, ile dotarłoby ich, gdybyśmy w ogóle nie posmarowali ciała kremem.

Jak działa SPF?

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę to, że krem z wysokim filtrem SPF chroni przed nowotworami skóry, oparzeniami słonecznymi i innymi niepożądanymi skutkami działania promieniowania słonecznego, nie oznacza to, że jego stosowanie zwalnia nas z racjonalnego korzystania ze słońca. Niestety, osoby, które używają kremów z wysokim filtrem wychodzą z założenia, że mogą pozwolić sobie na zażywanie kąpieli w większych ilościach, skoro nałożyły na ciało krem z SPF 50 czy 100. Takie postępowanie bywa zgubne i przede wszystkim jest mocno nierozsądne.

Warto również wiedzieć o tym, że dla osób, które zmagają się już z nowotworem skóry lub innymi chorobami skórnymi przeznaczone są kremy z wysokim filtrem – nawet SPF 100. Nie powinny one ryzykować, a za to szczególnie uważać na swoją skórę w kontakcie z promieniowaniem słonecznym.

Zobacz też: http://shafiarka.pl/wybieramy-najlepszy-krem-przeciwsloneczny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here