Ile powinien jeść kot

0
1655
ile powinien jeść kot

Decydując się na przyjęcie zwierzaka do swojego domu bierzemy za niego całkowita odpowiedzialność. Musimy zadbać o jego higienę, bezpieczeństwo, zapewnić mu zbilansowane jedzenie oraz zorganizować mu przestrzeń do zabawy i wypoczynku. Przed osobami pierwszy raz goszczącymi w domu kota stoi wiele wyzwań. Właściciele często zadają sobie pytanie ile powinien jeść kot. Problem ten jest złożony i niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Ilość pożywienia dostarczanego codziennie kotu jest uzależniona od różnych czynników, a więc powinna być opracowana indywidualnie dla każdego kota. Odpowiednio dobrana i przestrzegana dieta zapewni naszemu kotu zdrowie i sprawi, że nie będzie cierpiał z powodu nadwagi lub otyłości.

Ilość jedzenia jaką powinniśmy codziennie dostarczać kotu jest zależna od wagi kota, jego trybu życia, wieku oraz indywidualnych cech organizmu. Dorosły kot w ciągu dnia powinien zjadać około 5 gram białka na każdy kilogram swojego ciała. Koty o niskiej aktywności powinny przyjmować około 40 kilokalorii na 1 kilogram masy. Koty wychodzące lub aktywne w domu, mogą zjadać do 60 kilokalorii na kilogram swojej masy. Karmę dozujemy również na podstawie wagi kota. Dla wychudzonych zwierząt podajemy stopniowo większe ilości karmy, dla zwierząt z nadwagą stopniowo zmniejszamy jej ilość.

Ważne jest, żeby nie zmieniać dawki ani marki karmy zbyt gwałtownie. Kot ma dość wrażliwy układ pokarmowy i zbyt szybkie zmiany mogą poważnie mu zaszkodzić. Nie powinniśmy również podawać kotu dużej ilości karmy na raz. Zwierzęta te w naturze odżywiają się małymi gryzoniami oraz ptakami. Taki rodzaj pokarmu nie pozwala kotom na jednorazowe przyjęcie większej ilości pożywienia. Koci układ pokarmowy jest przyzwyczajony do otrzymywania małych porcji co kilka godzin. Dietę kota zaplanujmy dopasowując ją do naszych harmonogramów. Zdrowy, dorosły kot powinien dostawać od 3 do 5 posiłków dziennie.

kot leży

Nie zapominajmy również o nawadnianiu kota

Miseczka z wodą powinna być zawsze dostępna. Koty najchętniej piją świeżą wodę więc postaraj się zmieniać ja jak najczęściej. Ten problem można także rozwiązać kupując specjalną kocią fontannę lub zostawiając kapiący kran, kiedy nas nie ma. Jeśli jesteśmy w domu możemy go kotu odkręcić, kiedy da nam znać o swoim pragnieniu.

Pamiętajmy też, że koty są mięsożercami. Organizm kota potrzebuje mięsa by prawidłowo funkcjonować. Wiele karm, które są dostępne w sklepach niestety nie bierze tego pod uwagę. W ich składzie znajduje się tylko niewielka zawartość mięsa, a reszta to zawartość pochodzenia roślinnego. Taka karma sprzyja otyłości i chorobom. Powinniśmy czytać skład karmy zanim ja kupimy. W wyborze karmy możemy również wspomagać się forami internetowymi lub poradnikami. Istnieje całkiem sporo artykułów i książek na temat prawidłowego składu karmy dla kotów.

Warto zapoznawać się ze składami. Karma o wysokiej zawartości mięsa i dobrej jakości daje nam pewność, że zapotrzebowanie kota na witaminy i składniki odżywcze, zostanie zaspokojone. Warto też zastanowić się nad wielkością opakowania, w którym kupujemy kocią karmę. Świeżość jedzenia w puszce jest ważna nie tylko ze względu na smak. Kiedy trzymamy karmę zbyt długo otwartą może ona zacząć gnić i stać się niebezpieczna dla zwierzaka. Dla kotów, które są małe lub jedzą mało mokrej karmy, poleca się kupować ją w małych saszetkach.

kot

Taka karma powinna być zjedzona na raz, możemy ją ewentualnie podzielić na dwie mniejsze porcje. Taki sposób serwowania karmy gwarantuje nam jej świeżość. Jeżeli chodzi o karmę suchą ona również powinna być świeża. Karma sucha wietrzeje co prowadzi do zmniejszenia jej wartości odżywczych. Taka karma staje się również niezbyt dobra. Koty mogą wzgardzić tego typu pożywieniem i trudno im się dziwić. Walory smakowe również są ważne podczas karmienia kota. Pamiętajmy, że kot jest tak samo wrażliwy na smaki jak my. Nie próbujmy więc karmić go starym, zwietrzałym jedzeniem.

Kontrolowanie składu i ilości karmy naszego kota jest wyrazem naszej miłości do zwierzęcia i dbałości o prawidłową realizację jego potrzeb. Warto poświęcić czas aby prawidłowo skomponować posiłki naszego domownika. Dzięki temu możemy uniknąć problemów zdrowotnych kota, a co za tym idzie, częstych (i stresujących) wizyt u weterynarza. Jeśli nie jesteśmy pewni jaka karmę kupić oraz ile nasz kot powinien jej dostawać najlepiej zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz oceni stan kota, jego wagę oraz potrzeby i pomoże nam ustalić optymalny jadłospis i częstotliwość podawania posiłków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here