Ile można dorobić na rencie

0
1924
ile można dorobić na rencie

Osoby niepełnosprawne, które uzyskały prawo do pobierania renty inwalidzkiej powinny liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z zatrudnieniem. Zatem zanim podejmiemy pracę, należy dobrze zapoznać się z tematem i mieć na uwadze różnego rodzaju obostrzenia, które nakłada na nas organ orzekający stopień niepełnosprawności. Warto również zainteresować się dodatkowymi przywilejami, które każdy pracodawca musi zagwarantować.

U lekarza medycyny pracy

Osoba niepełnosprawna stawiając się na badania w centrum medycyny pracy powinna mieć przy sobie orzeczenie o niepełnosprawności. Czasami zdarza się, że lekarz bardzo sceptycznie podchodzi do wydania dokumentu potwierdzającego zdolność do wykonywania pracy.
Dlatego zawsze warto mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza specjalisty u którego się leczymy, lub od lekarza rodzinnego, który najlepiej zna naszą sytuację. Tego typu papier czasami bardzo ułatwia nam zdobycie zdolności do pracy. Zazwyczaj otrzymujemy zdolność do pracy na okres dwóch lat. Po tym czasie zakład pracy zobowiązany jest ponownie wysłać nas na badania okresowe.

Ile można dorobić na rencie?

Osoby pobierające świadczenie rentowe powinny mieć na uwadze, że istnieją pewne progi dochodowe, po których przekroczeniu nasza renta może zostać pomniejszona lub zawieszona. W zależności od tego jaki stopień niepełnosprawności posiadamy i z jakiego organu rentowego pobieramy świadczenie, to progi dochodowe będą różne. Aby konkretnie dowiedzieć się o wysokościach kwot, których przekroczenie spowoduje zawieszenie bądź obniżenie renty należy uzyskać informacje bezpośrednio u źródeł. Kwoty te zmieniają się, dlatego informacji należy szukać na stronach organu rentowego, zadzwonić na infolinię lub odwiedzić odpowiedni urząd.

dorobić na rencie

Krótszy czas pracy

W zależności od stopnia niepełnosprawności przysługuje nam krótszy czas pracy. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności powinny pracować maksymalnie 35 godzin tygodniowo. Jest to dziennie o godzinę krócej niż u osoby zdrowej. Ustalenie godzin w których możemy pracować jest bardzo indywidualne i zależy od władz zakładu pracy w którym jesteśmy zatrudnieni. Zważywszy na to, że większość osób zatrudnionych będzie posiadało ośmiogodzinny dzień pracy, to osoba niepełnosprawna może ustalić, że będzie przychodziła godzinę później lub będzie wychodziła godzinę wcześniej.

Dodatkowy urlop

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności oprócz urlopu wypoczynkowego, który przysługuje każdemu etatowemu pracownikowi, posiada prawo do dodatkowych wolnych dni. Mowa jest tutaj o tak zwanym urlopie rehabilitacyjnym w wymiarze 10 dni, przysługującym na każdy rok pracy. Urlop rehabilitacyjny powinien być wykorzystany przez pracownika niepełnosprawnego jednorazowo w całości czyli 10 dni roboczych. Zatem osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mająca prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, dodatkowo ma jeszcze 10 dni urlopu rehabilitacyjnego, więc w sumie jest to 36 dni w roku kalendarzowym.

Zakłady pracy chronionej

Zakłady pracy chronionej są to firmy, których większa niż połowa część pracowników to osoby posiadające stopień niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne najszybciej uzyskają zatrudnienie w placówkach tego typu. Jest to bardzo korzystna forma zatrudnienia, ponieważ pracodawca wie jak korzystać z dofinansowań Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które dopłacają do wynagrodzeń pracowniczych, a ponadto jest wiele profitów dla zatrudnionych z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Jest wiele zakładów pracy chronionej, które oferują posady na bardzo różnych stanowiskach.

renciści

Praca zdalna

Coraz częściej można spotkać się ze zdalną formą zatrudnienia pracowników. Jest to bardzo wygodna forma pracy, szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych, którym czasami dotarcie do miejsca zatrudnienia sprawiałoby trudność lub byłoby zupełnie niemożliwe. Najczęściej praca zdalna wymaga posiadania komputera oraz internetowego stałego łącza, za pomocą którego będzie możliwy kontakt z pracodawcą oraz wykonywanie zleconej nam pracy.

Rodzaj stanowisk pracy jakie proponowane są w formie zdalnej jest bardzo różnorodny. Tutaj zajęcie znajdą nie tylko osoby zajmujące się programowaniem, grafikom komputerową czy innymi sprawami informatycznymi. Bardzo często poszukiwane są osoby z podstawową znajomością obsługi komputera, internetu i pakietu Office w celu tworzenia baz danych. Dzięki bardzo szybko rozwijającemu się marketingowi internetowemu potrzebna jest armia ludzi do drobnych zleceń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here