Uzależnienie największym wrogiem człowieka

0
1189
Uzależnienie największym wrogiem człowieka

Uzależnienie to jedno z największych zagrożeń dla współczesnego człowieka. Dlatego, nie możemy bagatelizować żadnych symptomów uzależnienia. Nieważne czy chodzi o nas samych czy o osoby z naszego otoczenia. Mamy różne rodzaje uzależnień.

W przypadku uzależnienia od alkoholu wielka rolę w drodze do rozpoczęcia życia w trzeźwości, odgrywa sprawa uświadomienia sobie przez daną osobę, że jest ona osobą nadużywająca alkoholu. Przyznanie się do uzależnienia to początek walki o wyjście z nałogu.

Alkoholik – czyli kto to taki?

Jak wiadomo, różnym uzależnieniom towarzyszą inne objawy. Alkoholizm to jedno z najbardziej poważnych uzależnień. Dziś wiemy o nim już wiele i na szczęście przestaliśmy postrzegać je jako problem osób z marginesu społecznego. O uzależnieniu od alkoholu, mówimy w chwili, gdy u osoby pijącej wystąpią następujące symptomy choroby:

  • Niepohamowana chęć spożycia alkoholu – tak zwany głód alkoholowy
  • Zatracenie zdolności kontroli w zakresie spożywania alkoholu, to znaczy brak kontroli nad czasem picia oraz ilości wypijanego alkoholu
  • Spożywanie alkoholu dla poprawy nastroju i samopoczucia
  • Tolerancja alkoholu we wzmożonym zakresie – to znaczy, że osoba nadużywająca alkoholu musi pić coraz więcej, aby odczuć skutki jego działania
  • Objawy abstynencji tj. objawy odstawienia alkoholu w postaci: drżenia mięśni, bezsenności, kłopotów żołądkowych i trawiennych, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, padaczka, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęki
  • Skoncentrowanie się na czynności picia alkoholu i porzucenie innych form spędzania czasu na rzecz picia
  • Picie alkoholu mimo wiedzy o szkodliwym działaniu alkoholu spożywanego w nadmiernych ilościach

W momencie, kiedy osoba uzależniona zda sobie sprawę ze swojego problemu i zechce się leczyć, ma bardzo duże szanse ma okiełznanie swojego uzależnienia. Musi jednak chcieć zawalczyć o siebie i o swoje zdrowie. Przede wszystkim trzeba pokonać wstyd. Zdać sobie sprawę z faktu, że alkoholizm jest jednostką chorobową i można z niego wyjść. Leczenie jest procesem żmudnym i bardzo trudnym. Osoba uzależniona, przy wsparciu specjalistów, musi pracować nad sobą i swoim uzależnieniem. Później, jako niepijący alkoholik musi stale uważać i pilnować się, aby nie powrócić do nałogu. Proces uwalniania się od uzależnienia nie należy do łatwych, ale warto podjąć wyzwanie dla dobra swojego oraz osób żyjących w najbliższym otoczeniu.

Osoby uzależnione, które chcą pokonać swoją chorobę mają szansę na otrzymanie fachowej pomocy terapeutycznej. Osoby, które podejmą się leczenia alkoholizmu w Poznaniu otrzymają pełne wsparcie ze strony lekarzy i terapeutów. Pomoc jaką otrzymają pomoże im w rozpoczęciu życia w trzeźwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here