Obraz z mapą świata – dekoracja, która zafunduje nam daleką podróż

0
914
Obraz z mapą świata

Egzotyczna przyroda, obce języki, a może zaskakujące kultury innych regionów świata – co sprawia, że tak chętnie podróżujemy? Każdy ma z pewnością swój powód. W XXI wieku planowanie wypraw stało się znacznie łatwiejsze, bo mamy Internet i GPS-a. W tym artykule chcemy się skupić na mapach – i tych tradycyjnych, i tych zaskakujących swoją formą – bo taka ozdoba odmieni nasz wystrój.

Dalekie podróże znajdują się na wyciągnięcie ręki. Ciekawe atrakcje, bilet lotniczy, nocleg – wszystko znajdziemy na odpowiednich portalach, nie wychodząc z domu. Jeśli kochamy wyjazdy i z wypiekami na twarzy myślimy o kolejnych wyprawach, akcentem dekoracyjnym, którego nie może zabraknąć w naszym mieszkaniu, jest geograficzny obraz. Mapa świata będzie nie tylko elementem, który ożywi wystrój, ale stanie się także znakomitym źródłem inspiracji do planowania kolejnych podróży. Mając przed oczami cały świat ze wszystkimi jego kontynentami i państwami, z łatwością wybierzemy kolejne miejsce, które chcemy odwiedzić.

Co zrobić, by w naszym dotychczasowym wystroju dobrze prezentował się taki obraz? Mapa świata powinna być ukazana w taki sposób, by korespondowała ze stylem pokoju. Mogłoby się wydawać, że mapa to po prostu mapa. Tymczasem jej forma może być bardzo różnorodna – może prezentować krainy geograficzne, ale może także przypominać zabytkowy dokument kartograficzny z czasów wielkich odkryć. Zobaczmy, jakie opcje mamy do wyboru.

Do nowoczesnego wnętrza

Do nowoczesnego wnętrza

https://redro.pl/obrazy/tematy/mapy/mapa-swiata/

We współczesnych aranżacjach dobrze prezentują się wyraziste i wpadające w oko, ale jednocześnie minimalistyczne akcenty dekoracyjne. Chodzi o to, by przy minimalnej ilości środków uzyskać maksymalny efekt. Ścienna dekoracja może być ograniczona do dwóch kolorów, a i tak całkowicie odmieni wygląd naszego pokoju. Doskonale widać to na przykładzie, od którego chcemy zacząć. Będzie to minimalistyczny obraz – mapa świata czarno biała, która przedstawia lądy w formie silnie zgeometryzowanych kształtów. To świetny sposób na to, by zdynamizować oszczędnie urządzony salon. W przypadku industrialnej stylizacji, która odznacza się surowym charakterem wystroju, postawmy na takie przedstawienie kuli ziemskiej, które wygląda jak graffiti wykonane na ceglanym murze. Tego typu akcent będzie pasował jak ulał do takiego wnętrza. Przygotowaliśmy także propozycję idealną dla miłośników całkowitego minimalizmu. Mapa świata w formie samych tylko konturów lądów będzie się doskonale prezentować w skandynawsko urządzonym salonie.

Do wystroju w stylu retro

retro

Przejdźmy teraz do całkowicie innych aranżacyjnych propozycji, które przypadną do gustu miłośnikom wnętrz urządzonych w dawnym stylu. W salonie, w którym znajdują się autentyczne antyki lub meble wzorowane na dawnych modelach, idealnie sprawdzi się ścienna dekoracja, która przypomina zabytkową rycinę. Zachwycający efekt przyniesie nam obraz, który prezentuje kulę ziemską w postaci dwóch połówek globusa ukazanych obok siebie, by wszystkie kontynenty były w zasięgu wzroku. Innym pomysłem, który także zasługuje na uwagę, jest wzór przypominający XVI-wieczną mapę – taką, jakimi posługiwano się podczas wielkich odkryć geograficznych. Ukazują one szlaki wodne, a tym, co szczególnie zasługuje na uwagę, są dekoracyjne ryciny zdobiące przedstawienie. W przypadku wystroju retro, który odznacza się swego rodzaju umiarem, na ścianie może się pojawić oszczędna w środkach mapa świata, ukazująca pozbawione detali lądy, utrzymana w odcieniu sepii. By podkreślić elegancki charakter takich obrazów, warto je oprawić na przykład w drewnianą ramę.

Do dziecięcej aranżacji 

Do dziecięcej aranżacji 

https://redro.pl/obrazy/

W jakim jeszcze miejscu dobrze będzie wyglądał taki obraz? Mapa świata dla dzieci to świetny sposób na taką dekorację, która będzie pełnić funkcję zarówno ozdobną, jak i dydaktyczną. Mogłoby się wydawać, że geograficzne przedstawienie nie przypadnie do gustu małego szkraba. Tymczasem wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie zaprezentowana nasza kula ziemska. By taki temat zainteresował dziecko, trzeba do niego podejść w odpowiedni sposób. Naszą propozycją są wizerunki lądów pokryte sylwetkami najprzeróżniejszych zwierzaków – słoni, żyraf, niedźwiedzi polarnych czy kangurów. Taka ozdoba z pewnością spodoba się maluchom, które kochają zwierzęta. Ciekawym pomysłem są także typograficzne obrazy, czyli takie, na których znajdują się napisy. W tej sytuacji będą to nazwy poszczególnych krajów wpisane w kształty lądów. Kolorowe litery sprawią, że pokój zyska pogodny charakter. To propozycja dla nieco większych dzieci, bo dzięki niej łatwiej zapamiętają nieznane im dotąd państwa.

Dzięki odpowiedniej dekoracji wnętrza cały świat można mieć na wyciągnięcie ręki. Jeśli kochamy podróżować i w każdej wolnej chwili myślimy o kolejnych wyprawach, dopasowany do naszego wystroju obraz z mapą okaże się znakomitym rozwiązaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here